Nezabudnite si 10. apríla 2025 priniesť jedno-dve eurá, prípadne viac, ak chcete prispieť.
Aj vďaka Vašim dobrovoľným príspevkom, získaným pomocou najväčšej celoslovenskej finančnej zbierky, môže Liga proti rakovine pomáhať onkologickým pacientom a ich rodinám na Slovensku.
So žiakmi 3. ročníka sme sa ponorili do sveta geometrických tvarov a farieb. Najskôr sme pracovali na papieri, kde riešili rôzne úlohy podľa pokynov – hľadali, kreslili a skladali tvary. Následne sme sa presunuli do online prostredia, kde si žiaci vyskúšali tvorbu vlastných obrázkov pomocou geometrických tvarov na Polypad. S veľkým nadšením skladali rôzne objekty – domčeky, postavy, zvieratá či abstraktné umelecké diela. Cez hru sme si precvičili nielen matematiku, ale aj kreativitu a logické myslenie.
Ing. Alena Tokarčíková, Mgr. Alena Blašková
Dňa 25.3.2025 sa v príjemnej atmosfére uskutočnilo školské kolo žiakov 1. stupňa najstaršej slovenskej súťaže v umeleckom prednese - Hviezdoslavov Kubín. Do súťaže sa nakoniec zapojili žiaci viacerých ročníkov 1. stupňa. Výkon žiakov posúdila porota a k príjemnej atmosfére prispelo aj kultivované publikum žiakov. Všetci žiaci predviedli svoje recitátorské zručnosti, užili si aplauz a získali cenné skúsenosti.
Ocenení žiaci:
PRÓZA:
1. miesto Juraj Lenkey, IV.A
2. miesto Simona Vikartovská, II.C
3. miesto Lukáš Gunár a Sofia Urbaniková, II.C
POÉZIA:
1. miesto Juraj Novotný, II.C
2. miesto Manuela Funtyová, III.A
3. miesto Róbert Gunár, II.A
Prednesu poézie a prózy sa zúčastnili aj žiačky prvého ročníka Nela Gecelovská z 1.A a Viktória Gáborová z 1.B triedy. Žiačky získali cenné skúsenosti, ktoré využijú v ďalších súťažiach.
Kolektív učiteľov 1. stupňa
Hodina anglického jazyka sa môže stať skutočne zaujímavou a interaktívnou skúsenosťou, ak sa do výučby zapojí kreativita a praktické aktivity. Práve takýto prístup si vyskúšali žiaci 6.A triedy pri práci na projekte s názvom "British and Slovak Food, The Traditional British Breakfast and Slovak Breakfast".
Projekt plný chutí a tradícií
Žiaci mali za úlohu doma vypracovať projekt, v ktorom porovnali britskú a slovenskú kuchyňu. Zamerali sa najmä na tradičné raňajky v oboch krajinách. Každý z nich priniesol do triedy originálny výstup – niektorí pripravili pre spolužiakov ochutnávku jedla na paličke – corndog, ktorá spolužiakom veľmi chutila, niektorí vytvorili postery, alebo knihu s receptami, kde uviedli potrebné ingrediencie na prípravu pokrmu a pracovný postup. Skupinka troch spolužiakov si popoludní vyskúšala pripraviť tradičné anglické raňajky u jedného spolužiaka doma a výsledok ich snaženia si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Na ich stole sa objavili vajíčka, slanina, fazuľa v paradajkovej omáčke, hrianky, klobásky, huby a paradajky. Najväčším prekvapením a zážitkom pre všetkých však bola ochutnávka už spomenutého corndogu. Zatiaľ čo spolužiaci ochutnávali, trojica chlapcov ich oboznámila s prípravou spomenutého jedla.
Okrem britských raňajok žiaci diskutovali aj o typických slovenských raňajkách. Hovorili o čerstvých rožkoch s maslom a džemom, tvarohových nátierkach, bryndzových pochúťkach.
Zábava, učenie a rozvoj jazykových zručností
Táto hodina nebola len o jedle – žiaci si precvičili komunikáciu v angličtine, rozšírili si slovnú zásobu a zároveň sa naučili veľa o kultúre iných krajín. Prostredníctvom reálnych skúseností a ochutnávky sa učili aktívne a s nadšením.
Projekt ukázal, že učenie cudzieho jazyka nemusí byť len o učebniciach, ale môže byť aj zábavné, kreatívne a chutné!
Mgr. Edita Fajdeková
Naši prváci sa na chvíľu premenili na skutočných digitálnych umelcov a vytvorili vlastnú pixelovú galériu. Najskôr sa zoznámili s princípom pixelovej grafiky a vyskúšali si tvorbu obrázkov na papieri. Pomocou štvorčekových sietí a farieb vytvárali jednoduché aj zložitejšie motívy, pričom objavovali, ako sa kombináciou malých prvkov dá vytvoriť veľký obraz. V druhej časti sa ich tvorba presunula do digitálnej podoby. S využitím tabletov a špeciálnych aplikácií preniesli svoje návrhy do pixelového sveta, kde mohli experimentovať s farbami, efektmi a detaily svojich diel ešte viac prepracovať. Výsledkom bola jedinečná pixelová galéria plná kreatívnych výtvorov, v ktorej každý žiak ukázal svoj talent a jedinečný umelecký štýl. Táto aktivita im nielen priblížila základy digitálneho umenia, ale tiež ich motivovala k ďalšiemu objavovaniu sveta grafiky a technológií.
Ing. Alena Tokarčíková, Mgr. Iveta Hroncová, Ing. Petra Paveleková
Žiaci 4. ročníka sa počas blokového vyučovania venovali zaujímavej a tvorivej téme – Tvorba avatarov. Aktivita bola výnimočná aj tým, že sme prepojili informatiku s anglickým jazykom. Cieľom bolo hravou formou si zopakovať časti tela, farby a oblečenie v angličtine a zároveň rozvíjať digitálne zručnosti. V úvode žiaci riešili rôzne úlohy, ktoré im pomohli precvičiť si slovnú zásobu – opisovali obrázky, pomenúvali oblečenie, zahrali si hru "Simon says", porovnávali postavičky a vyfarbovali podľa pokynov v angličtine. Následne sa presunuli k práci na tabletoch, kde si prostredníctvom online platformy vytvárali vlastných avatarov. Každý žiak si mohol zvoliť vzhľad postavičky podľa seba – výber účesu, farby pleti, oblečenia aj doplnkov. Hotové avatary sme zverejnili na spoločnej digitálnej nástenke triedy, čím vznikla originálna galéria všetkých žiakov. Aktivita podporila nielen precvičenie učiva z angličtiny, ale aj kreativitu, spoluprácu a prácu s technológiami.
Ing. Alena Tokarčíková, Ing. Janka Liptáková
Voda je pre nás tak samozrejmá a bežná, že jej prítomnosť zväčša vôbec nevnímane. Neuvedomujeme si jej jedinečnosť a nenahraditeľnosť. Aj preto bol 22. marec vyhlásený za Svetový deň vody. Keďže tohto roku tento významý deň pripadol na sobotu, tak v piatok popoludní naša škola “žila“ vodou. Žiaci v školskom klube sa naučili nielen pár zaujímavostí o vode, ale prostredníctvom hravých aktivít sa s ňou naozaj skamarátili.
Štefánia Nohavičková
Vo štvrtok, 13. marca 2025, sa žiačky z 3.A a 3.D ponorili do sveta programovania a zažili svoje prvé blokové vyučovanie v obľúbenom programe Scratch! Naše šikovné dievčatá sa naučili pracovať v prostredí, kde rozpohybovali postavičky, nastavili im smer pomocou šípok, nechali ich skákať podľa pohybu myšky a dokonca tancovať náhodne po obrazovke! Každá žiačka si tiež vytvorila vlastné prihlasovacie meno a spoločne sme si prešli, ako sa správne prihlásiť a odhlásiť, aby bolo všetko bezpečné a pripravené na ďalšiu zábavu. Bol to deň plný objavovania, smiechu a tvorivosti – a my sa už tešíme, čo všetko ešte naše malé programátorky dokážu!
Ing. Alena Tokarčíková
Vážení rodičia,
dovoľte mi, aby som Vás informoval, že naša škola bola zaradená do vzorky škôl medzinárodnej štúdie PISA 2025. Na testovaní PISA sa zúčastnia žiaci našej školy, ktorí spĺňajú kritériá účasti stanovené OECD, ktoré je od roku 2000 realizátorom tohto merania. Testovanie sa v našej škole uskutoční 08. a 09. apríla 2025 od 08:00 do 12:00 v rámci riadneho vyučovania.
PISA je rozsiahly medzinárodný výskum, ktorý sa realizuje v približne 90 krajinách celého sveta, vrátane Slovenska. Cieľom tohto merania je zistiť, či vzdelávací systém krajiny v požadovanej miere rozvíja praktické zručnosti žiakov v oblasti čitateľskej, prírodovednej a matematickej gramotnosti a v oblasti učenia sa v digitálnom svete. Cieľovou skupinou sú žiaci vo veku, v ktorom vo väčšine zúčastnených krajín ukončujú povinnú školskú dochádzku a majú aspoň teoretickú možnosť vstúpiť na trh práce. Skúma tiež, do akej miery vplýva na úroveň zručností žiakov prostredie, v ktorom sa vzdelávajú. Na základe výsledkov žiakov bude po ich spracovaní možné identifikovať problematické oblasti vzdelávacieho systému ako celku a pracovať s týmito informáciami pri plánovaní budúcich stratégií vzdelávania, čo je primárnym dôvodom, pre ktorý sa meranie PISA v zapojených krajinách realizuje.
Prioritným záujmom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR) je zabezpečiť, aby v rámci školského systému ukončovali povinnú školskú dochádzku vzdelaní a rozhľadení mladí ľudia, ktorí budú prínosom pre celú spoločnosť. Zisťovanie výsledkov vzdelávania je však, najmä vzhľadom k jeho komplexnému charakteru, veľmi náročné, no pre ďalšie smerovanie systému vzdelávania ho MŠVVaM SR považuje za kľúčové. Z toho dôvodu je účasť škôl na monitorovaní kvality vzdelávania v súlade s §154, čl. 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinná.
Keďže cieľom tohto medzinárodného prieskumu je získať výhradne informácie o tom, či vzdelávací systém ako celok plní svoje úlohy v súlade s prioritami MŠVVaM SR, uisťujeme Vás, že údaje získané od žiakov prostredníctvom kognitívnych testov a kontextových dotazníkov sa budú spracúvať anonymne tak, aby vo výslednej databáze nebolo za žiadnych okolností možné identifikovať jednotlivých žiakov, ani školy, ktoré sa na testovaní zúčastnili. Výsledky žiakov v štúdii PISA preto nebudú mať ani žiaden vplyv na školské hodnotenie zúčastnených žiakov.
Viac informácií týkajúcich sa merania PISA nájdete v letáku: https://www2.nucem.sk/dl/5987/letak%20MSPISA2025_ok.pdf alebo na webovom sídle NIVaM: https://www2.nucem.sk/sk/merania/medzinarodne-merania/pisa/cyklus.
Mgr. Jaroslav Hutník, riaditeľ školy
Jedna z najkrajších etáp v živote dieťaťa je nástup do školy. Dňa 5.3. a 6.3.2025 zavítali do našej školy predškoláci z materskej školy s ich pani učiteľkami. Prezreli si školu, triedy aj oddychové zóny. V triede ich privítali prváci s pani učiteľkou, ktorí sa na kamarátov tešili. Privítali ich pesničkou „My sme smelí prváci“. Prváci sa pochválili, čo sa naučili z abecedy, prečítali im krátku ukážku z rozprávky, zarecitovali básničky, ktoré vedia na čísla od 1 do 10, ukázali zošity, ako sa naučili správne písať, ukázali, ako má prvák správne sedieť a hlásiť sa.
S predškolákmi sa podelili aj o školské lavice, aby si mohli vyskúšať, aký je to pocit byť ozajstným školákom. Predškoláci si prezreli šlabikáre i písanky. Vyskúšali si písanie na tabuľu, zarecitovali básne. Spoznávali číslice a preskúšali si svoje matematické predstavy. Svoju zručnosť a vedomosti ukázali predškoláci aj pri vypracovaní pracovného listu „Zošit budúceho školáka“. Prváci boli hrdí, že mohli kamarátom pomáhať pri riešení úloh. Vzájomná spolupráca dopadla úspešne.
Predškoláci svoju prvú hodinu v škole zvládli veľmi dobre. Ukázali, že sú už veľkí a učenie v prvej triede hravo zvládnu. Pani učiteľka ich za usilovnosť odmenila pamätným listom a sladkou odmenou. Bola to ich prvá vyučovacia hodina strávená v škole. Prváci zasa dostali od predškolákov vyrobené záložky do knihy a cukríky, za čo im poďakovali.
Veríme, že sa im v našej škole páčilo a už sa do nej veľmi tešia. Keď nastúpia v septembri do 1. triedy, prajeme im veľa radosti z učenia, pekných zážitkov a dobrých kamarátov.
Mgr. Iveta Hroncová, Ing. Petra Paveleková, Mgr. Viera Bubenčíková
Dňa 6. marca 2025 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili recitačnej súťaže KELLNEROVA POLOMA. Bol to 26. ročník, ktorý organizovala Základná škola Gemerská Poloma v spolupráci s obcou a Miestnym odborom Matice slovenskej.
Súťaže sa zúčastnili žiaci: Jerguš Kaprál 1.A, Nela Gecelovská 1.A, Juraj Novotný 2.C, Zara Mihóková 2.C, Simona Vikartovská 2.C, Lukáš Gunár 2.C, Juraj Lenkey 4.A a Jakub Krupár 4.A. V druhej kategórii súťažili: žiaci 1. až 3. ročníka a v tretej kategórii žiaci 4. ročníka. Všetci žiaci veľmi pekne reprezentovali našu školu. Cenu poroty získal Jakub Krupár zo 4.A triedy za poéziu. Ocenený bol diplomom a knihou. Žiaci svojou interpretáciou hlbšie spoznali literárne hodnoty, prehĺbili si literárne poznanie, vypestovali si vzťah k slovu ako kultúrnej a umeleckej hodnote. Všetci žiaci dostali za účasť pamätný list, zápisník a pero. Pamätný list a knižnú cenu dostala aj naša škola za aktívnu účasť v súťaži v prednese poézie a prózy.
Všetkým žiakom ďakujem za reprezentáciu našej školy.
Mgr. Iveta Hroncová
Fašiangy sa spájajú s karnevalmi, a tak sme si to v ŠKD poriadne vychutnali. Pre toto obdobie sú charakteristické masky, kostýmy a rôzne známe piesne, ktoré pridávajú do osláv atmosféru zábavy a veselosti. Deti sa vtedy menia na svojich vysnívaných hrdinov. Fašiangové aktivity sú medzi deťmi obľúbené a preto si každé oddelenie ŠKD pripravilo krátke fašiangové predstavenie.
S deťmi sme navštívili bábkové divadlo „Normenov svet“ - príbeh o láske, odovzdanosti, strate, či smútku, ktorý dokazuje, že v živote nie sú dôležité len ľudské vzťahy, ale vzťah medzi človekom a zvieraťom. Normen je obyčajný pes, ktorý žije v lese. Má svojich zvieracích kamarátov, zajačicu Bubinu a vlka Trafa. Dej sa odohráva vo svete snov, kam sa dostáva každé malé dieťa. Chlapec Luky túži mať naozajstného kamaráta, ktorý jeho zvláštnej fantázii a snom rozumie. Jedného dňa sa cíti osamelo a rozhodne sa zahrať na čistinke pred lesom. Nebadane naňho zaútočí vlk Trafo. Na pomoc mu príde niekto, koho by tam vôbec nečakal. Nebude to človek, ale pes Normen.
Deti z Nižnej Slanej nám ukázali, aké super je skákanie na švihadle a že pohyb môže byť spojený so zábavou. Vytrhli nás zo stereotypu a predviedli nám originálnu švihadlovú show.
Zábave zdar!
Kolektív ŠKD
Učenie môže byť zábavné a my sme si to v piatok 28.02.2025 vyskúšali na vlastnej koži. V rámci karnevalového vyučovania sme si pripravili aktivity na každý vyučovací predmet tak, aby sme spojili vzdelávanie s radosťou a zábavou. Žiaci riešili veselé úlohy s karnevalovou tematikou, precvičili si čítanie, počítanie aj logické myslenie. Balóny lietali vzduchom pri rôznych pohybových hrách, ktoré rozvíjali spoluprácu a sústredenie. Žiaci si vytvorili vlastné masky, zapojili sa do hádaniek a zábavných úloh, ktoré im priniesli nielen nové vedomosti, ale aj veľa smiechu.
Metodické združenie 1. až 4. ročníka
Oznamujeme žiakom a ich zákonným zástupcom, že na stránke školy v časti "Smernice, interné predpisy a dokumenty" bol zverejnený Dodatok č. 1 k školskému poriadku: Štandardy dodržiavania zákazu segregácie v súlade s usmernením MŠVVaM SR.
Bližšie informácie: Štandardy dodržiavania zákazu segregácie
Na tému „Deň bezpečného internetu“ sme sa v našej škole zapojili do súťaže, kde sme spojili predmety informatiku, slovenský jazyk a výtvarnú výchovu. Žiaci sa najprv oboznámili s rôznymi hrozbami, ktoré sa môžu vyskytnúť na internete, a so zásadami bezpečného správania sa online. V rámci aktivity sa zoznámili s Cézarovou šifrou, ktorú využili na šifrovanie a dešifrovanie viet, ako napríklad „Heslo musí byť pevné ako hrad“, čím si nielen precvičili logické myslenie, ale aj osvojili dôležité zásady bezpečnosti. Následne žiaci vytvorili vlastné heslá a overili ich silu pomocou nástroja www.icity.sk na tabletových zariadeniach. Tento praktický prístup im ukázal, ako dôležité je vytvárať silné a bezpečné heslá, ktoré chránia osobné údaje na internete. Po tejto interaktívnej časti sa žiaci pustili do tvorby výtvarných diel na tému bezpečnosti na internete. Každý žiak mal možnosť vyjadriť svoje predstavy o ochrane osobných údajov a bezpečnom správaní sa online prostredníctvom kresby. Pri tvorbe využili aj získané znalosti, skúsenosti a to, čo ich obklopuje každý deň v škole, doma a vo voľnom čase.
Ing. Alena Tokarčíková, Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Andrea Brondošová
Riaditeľ Základnej školy Eugena Ruffinyho oznamuje rodičom a žiakom, že dňa 19. marca 2025 (streda) sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ T9 2025. Žiaci budú testovaní z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.
Podrobnejšie informácie nájdete po kliknutí na odkaz:
Základné informácie k celoslovenskému testovaniu žiakov 9. ročníka základných škôl
V súvislosti s testovaním riaditeľ školy z organizačných dôvodov udeľuje žiakom druhého stupňa riaditeľské voľno dňa 19.03.2025.
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |