Sociálny pedagóg

Kontakt na nás:

socialnypedagogdobsina@gmail.com

Kto je sociálny pedagóg?

Je to odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä deťom a žiakom ohrozeným sociálno-patologickými javmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislým alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.

Svojím pôsobením sa snaží o vytvorenie bezpečnej sociálnej klímy na škole a to:

• podporovaním pozitívnych vzťahov medzi žiakmi
  • aktívnou pomocou žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia
  • elimináciou sociálno-patologických javov (preventívnymi aktivitami, včasnou diagnostikou a následnou intervenčnou činnosťou)
  • podporou zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času

Sociálny pedagóg pracuje so žiakmi:

Individuálne

• prevažne so žiakmi zo sociálne-znevýhodneného prostredia
  • žiakmi vyžadujúcimi odbornú starostlivosť na podnet triedneho učiteľa, príp. zákonného zástupcu žiaka

Skupinovo

• s konkrétnou triedou, oddelením ŠKD
  • realizáciou preventívnych programov a aktivít – vzdeláva žiakov v oblasti prevencie
  • podporuje rozvoj osobnosti žiakov využívajúc rôzne zážitkové hry a techniky sociálno-psychologických výcvikov, ktoré smerujú k rozvoju osobnosti žiakov
  • ak je to potrebné venuje sa náprave vzťahov medzi žiakmi, eliminuje patologické správanie

Sociálny pedagóg:

• Je prvou pomocou v blízkosti žiaka na škole pri objavovaní problému. Jeho úlohou je dlhodobým pôsobením predchádzať vznikom problémov.
  • Zaoberá sa problematikou zanedbávania povinnej školskej dochádzky, výchovnými problémami a zneužívaním návykových látok. V poradenstve a v reedukačných postupoch rieši problematické správanie žiakov ako je : šikanovanie, kriminalita maloletých detí  a násilne konanie.
  • Zabezpečuje prednáškové a voľnočasové aktivity, preventívne projekty a ich realizáciu prostredníctvom prednášok a besied.