Kariérový poradca

Mgr. Andrea Brondošová

Cieľom kariérového poradenstva je zosúladiť kariérový vývin žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi, záujmami a potrebami trhu práce. Kariérový poradca vykonáva činnosti v oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce. Úzko spolupracuje so zákonnými zástupcami a odbornými zamestnancami poradenských zariadení pri profesijnej orientácii žiakov.

ČO JE POSLANÍM KARIÉROVÉHO PORADCU ?

• Plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí.
  • Sprostredkúva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou  o deti.
  • Vykonáva činnosti v oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce.
  • Poskytuje metodickú a informačnú pomoc pedagogickým pracovníkom školy, žiakom a ich zákonným zástupcom v otázkach štúdia na stredných školách.

ČO JE ÚLOHOU KARIÉROVÉHO PORADCU ?

• Sprístupňuje žiakom a rodičom informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na povolanie.
  • Poskytuje požadované informácie a zabezpečuje komunikáciu so ŠVS.
  • Poskytuje informácie o možnostiach  vzdelávania žiakov, ktorí končia školskú dochádzku v nižších ročníkoch.
  • Spracováva a predkladá spracované štatistické údaje o dosiahnutej úspešnosti evidovaných žiakov, o záujme a zaradení žiakov na ďalšie vzdelávanie na pedagogických radách a pracovných poradách.
  • Zúčastňuje sa odborných seminárov a ďalšieho vzdelávania v oblasti kariérového poradenstva.
  • Vypracováva samostatný harmonogram cieľov a úloh kariérového poradcu, záverečnú správu o dosiahnutých výsledkoch.