Modernejšia škola

Základná škola Eugena Ruffinyho v Dobšinej sa zapojila do projektu Modernejšia škola na poskytnutie dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na inovatívne prístupy priestorových riešení a výučby v základných a stredných školách. Patrili sme medzi úspešných žiadateľov a podarilo sa nám získať dotáciu vo výške 29.890,- €.

Naším zámerom bolo:

1. Zriadiť náučno-relaxačnú zónu pre žiakov prvého stupňa v časti nadstavby školy s cieľom podporiť vyučovanie mimo triedy v špecializovaných priestoroch školy, vytvoriť priestor na zmysluplné trávenie voľného času počas prestávok a pútavé prostredie pre besedy a diskusie.

Náučno-relaxačná zóna pre žiakov prvého stupňa je rozdelená na niekoľko častí. V oddychových sekciách sú rozmiestnené sedacie vaky ponúkajúce pohodlné variabilné sedenie vhodné na čítanie alebo vzájomné rozhovory. Nad každým sedením sa nachádzajú baldachýny v tvare listov, ktoré navodzujú príjemnú a bezpečnú atmosféru. Pre malých čitateľov je k dispozícii tzv. knižná búdka – priestor na požičiavanie a výmenu kníh. Ak sa žiakovi kniha zapáči, môže si ju vziať a prečítať, prípadne ju vymení za nejakú vlastnú. Zmysluplne tráviť prestávky je možné pri hracích stoloch – stolný futbal a hokej. Žiaci môžu hrať kooperatívne hry, ktoré podporujú tímovú spoluprácu, ale aj stolové hry, ktoré rozvíjajú slovnú zásobu, šach alebo hry založené na učení Montessori, ktoré podporuje samostatnosť už v útlom veku. Na stenách sú edukačné tapety, polepy, ktoré obsahujú mnemotechnické pomôcky, na zemi sú edukačné koberce, ako napríklad skákacia škôlka či twister a na sedacích vakoch sú vankúše s násobilkou, vybranými slovami či geometrickými tvarmi. Náučnú sekciu reprezentuje drevené etážové pódium vhodné na sedenie počas besedy alebo diskusie.

Náučno-relaxačná zóna pre žiakov 1. stupňa bude slúžiť v dopoludňajších hodinách žiakom na prednášky, besedy a diskusie, na vyučovacích hodinách čítania, vlastivedy, prírodovedy a na oddych počas prestávok, popoludní ju budú využívať žiaci zo školského klubu detí v rámci svojich aktivít.

2. Zriadiť náučno-relaxačnú zónu pre žiakov druhého stupňa na hlavnej chodbe s cieľom podporiť stretávanie žiakov v príjemnom prostredí, pozitívne, akceptujúce a stimulačné vzťahy k rovesníkom bez ohľadu na etnickú príslušnosť, pohlavie, schopnosti, spoločenskú triedu, prípadne hendikep; vytvoriť kvalitatívne nové prostredie, zodpovedajúce špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám žiakov, ktorí pri vyučovaní využívajú interaktívnu podlahu.

Náučno-relaxačná zóna pre žiakov druhého stupňa rovnako disponuje sedacími vakmi a taburetmi určenými na relax počas prestávok. Edukačné tapety, vankúše, koberce a hracie stoly sú rovnako jej súčasťou. Okrem nich je v zóne aj stôl na stolný tenis. Škola pre veľký záujem žiakov o tento druh športu z vlastných zdrojov zakúpila ďalšie dva stolnotenisové stoly, ktoré sú vhodne umiestnené v ďalších chodbových priestoroch školy a vytvárajú tak možnosti zmysluplného trávenia času počas prestávok pre všetkých žiakov. Priestor okolo interaktívnej podlahy Funtronic lemuje sedenie pre žiakov, ktorí sa aktuálne nepodieľajú na plnení zadaní tak, aby mali bezproblémový výhľad na prebiehajúce aktivity a mohli byť svojmu tímu nápomocní. Dostatok priestoru a jeho vhodné zabezpečenie je základným predpokladom aj na využitie metódy celkovej fyzickej odpovede vo vyučovaní cudzích jazykov pre všetkých žiakov školy.

Náučno-relaxačnú zónu pre 2. stupeň budú žiaci využívať počas vyučovania najmä na aktivity, ktoré sú založené na vzájomnej spolupráci a na netradičné opakovanie tematických celkov, počas prestávok na budovanie pozitívnych vzťahov v triednych a medzitriednych kolektívoch, popoludní v rámci činnosti záujmových útvarov s využitím interaktívnej podlahy.

3. Revitalizovať triedy priestorovým zabezpečením, ktoré bude podporovať prechod od tradičnej výučby k inovatívnym metódam, ktoré aktívne zapájajú žiaka do vyučovacieho procesu s cieľom vytvoriť priestor pre využitie aktivizujúcich vyučovacích metód, kooperatívneho vyučovania,  tímovej spolupráce a vytvoriť oddychové zóny v triedach.

Revitalizácia tried spočívala v ich priestorovom zabezpečení modernými školskými lavicami, ktoré umožňujú využívať aktivizujúce vyučovacie metódy pri rešpektovaní vzdelávacích potrieb žiakov. Výučba je tak procesom súčinnosti učiteľa a žiakov – aktívny je nielen učiteľ, ale aj žiak. V takejto triede je možné uplatniť aj dialogické alebo diskusné metódy, projektové metódy, metódu skupinovej práce, ktorá môže byť využitá ako organizačná forma, ale aj prerásť do kooperatívneho vyučovania, ktoré obohacuje skupinové vyučovanie o sociálne aspekty. Výsledky jednotlivca sú podporované činnosťou celej skupiny a celá skupina má prospech z práce svojich členov. Takéto prostredie je vhodne doplnené aj o oddychovú zónu v rámci triedy.