Základné informácie Priestory knižnice Čitateľská gramotnosť na 1. stupni ZŠ Čitateľská gramotnosť na 2. stupni ZŠ

Školská knižnica

Priestory knižnice

Školská knižnica prešla v školskom roku 2021/2022 rozsiahlou rekonštrukciou z finančných prostriedkov, ktoré ministerstvo školstva vyčlenilo na modernizáciu. Získali sme tak nádherný nový priestor pre malých aj veľkých čitateľov.

Knižnica je rozdelená na čitateľskú, oddychovú a pracovnú časť. V čitateľskej zóne sa nachádzajú nové priestorné police, v ktorých je uložených viac ako 3.700 kníh. V školskom roku 2020/2021 sme v rozvojovom projekte „Čítame radi“ získali dotáciu vo výške 800,00 €, ktorú sme použili na nákup odbornej literatúry aj beletrie a obohatili náš knižničný fond o 95 nových titulov. Deti tu majú možnosť pohodlne sa usadiť v sedacích vakoch či výklenkoch pre malých knihomoľov a venovať sa svojej obľúbenej knihe. Oddychová časť je určená na prijímanie pracovných návštev a diskusie našich koordinátorov čitateľskej gramotnosti s rôznymi autormi, s ktorými naša škola spolupracuje na viacerých projektoch. Koordinátori a vedúca školskej knižnice tu majú k dispozícii aj vlastný pracovný kútik.

V novej školskej knižnici je aj niekoľko zaujímavostí, ktoré len tak niekde nenájdete. To, že vchádzate práve do knižnice je zrejmé na prvý pohľad. Pred vstupom sú totiž veľké knižné hodiny a namiesto každej celej hodiny je na stene kniha s príhodným názvom (Bola raz JEDNA trieda, DVE srdiečka, TRI gaštanové kone, ŠTYRI dohody...). Hneď za dverami knižnice nám „rastie“ strom. Láska ku knihám je totiž presne ako strom: vyrastie sama od seba a zapustí hlboké korene do našej duše. S realizáciou ďalšieho nápadu nám pomohla skvelá Biba Slováková a vďaka nej máme v knižnici unikátne smerové tabuľky s názvami rôznych krajín, ktoré nájdete iba v knihách – Liliputánia, Rokfort, Narnia, Kocúrkovo, Stredozem...