Žiaci Základnej školy Eugena Ruffinyho mali možnosť na vlastné oči zhliadnuť moderovanú stolnotenisovú show, ktorá sa uskutočnila v školskej telocvični za prítomnosti Alexandra Valucha, slovenského reprezentanta v stolnom tenise, majstra Slovenska a majstra Európy a Róberta Valucha, jeho otca a trénera v jednej osobe.
Projekt Stolný tenis do škôl je projektom Slovenského stolnotenisového zväzu, ktorý sa úspešne rozbehol na Slovensku. Cieľom je popularizácia stolného tenisu medzi najmenšími, najmä žiakmi prvého stupňa základných škôl i zvýšenie registrovanej ako aj neregistrovanej mládežníckej základne. Zväz sa tak snaží postupne vytvoriť dlhodobý projekt rozvoja školského športu so zameraním na najmladšie ročníky a vytvoriť podmienky pre možnosť zapojiť deti do dlhodobých športových aktivít.
V rámci show úspešný slovenský reprezentant v stolnom tenise v spolupráci s mladými nádejami z miestneho stolnotenisového klubu predstavili žiakom 1. stupňa stolný tenis, predviedli základné údery, hru s viacerými druhmi a veľkosťami rakiet a loptičiek. Show bola ineraktívna, hráči a moderátor počas nej s deťmi diskutovali. Po ukončení hlavnej časti mali pre deti pripravené rôzne stanovištia, na ktorých si vyskúšali viacero stolnotenisových aktivít. Alexander Valuch si súčasne zahral malý zápas aj s pánom riaditeľom a so žiakmi, ktorí o to prejavili záujem. Následne sa konala autogramiáda.
Každý žiak, ktorý sa zúčastnil show obdržal darček a diplom za absolvovanie jednotlivých stanovíšť. Žiakom sa show veľmi páčila a veríme, že v nich prebudila záujem o stolný tenis.
Dňa 28. apríla sme symbolicky žltými narcismi vyjadrili v našej škole porozumenie a spolupatričnosť s ľuďmi trpiacimi onkologickým ochorením. Zbierku už tradične organizuje Občianske združenie Liga proti rakovine. Finančne zbierku podporili žiaci a zamestnanci našej školy. Vyzbierali sme 177,45 Eur. Darcom zo srdca ĎAKUJEME!
Riaditeľ Základnej školy Eugena Ruffinyho oznamuje všetkým rodičom a žiakom,
že dňa 18. mája 2022 (streda)
sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ T5 2022.
V tejto súvislosti zároveň udeľuje v stredu 18.05.2022 riaditeľské voľno pre všetkých žiakov školy.
„Keď si v živote zasadil čo len jeden strom, nežil si nadarmo.“
Lesy sú našou neoddeliteľnou súčasťou. Význam lesov je pre človeka nenahraditeľný, a preto CHRÁŇME si ich! V ŠKD sme si to pripomenuli besedou s poľovníkom. Deti sa naučili, že les je domovom mnohých zvierat, vtákov, že im poskytuje útočisko. Poznali, čím sa zvieratá živia, ako sa v lese správať. Les a všetko, čo v ňom žije po stáročia existuje v dokonalej harmónii. Všetko má svoje miesto a trvanie. Lesy sú pľúcami Zeme, regulujú pohyb vody, zachytávajú hluk a prach, poskytujú nám drevo, huby, liečivé rastliny a lesné plody, sú prostredím na oddych, rekreáciu.
Príroda a les sú dokonalou knihou, ktorú by sme mali čítať pomaly a dôkladne.
Kolektív ŠKD
Slávnostné otvorenie zrekonštruovanej školskej knižnice Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej sa uskutočnilo 11. apríla 2022. Autorka detských kníh – Lenka Šingovská za prítomnosti riaditeľa školy Jaroslava Hutníka, jeho zástupcov Janky Liptákovej a Pavla Fajdeka, riaditeľky Domu Matice slovenskej v Rožňave – Zlatice Halkovej a jej spolupracovníčky Tatiany Tomkovej, vedúcej školskej knižnice a koordinátorov čitateľskej gramotnosti prestrihla pásku na dverách nových priestorov školskej knižnice a oficiálne otvorila dvere do knižnice pre čitateľov našej školy. Prítomní písmenkovými cestovinami pokrstili knižnicu, aby tá mohla začať písať svoju spoločnú históriu s mladými čitateľmi.
Besedy – sprievodné akcie otvorenia knižnice
Beseda s názvom Po stopách kocúra Felixa zaujala našich prváčikov. Prostredníctvom rozprávania z rozprávkovo čarovnej knihy s rovnomenným názvom Po stopách kocúra Felixa sa žiaci dostali do rôznych regiónov Slovenska, aby spoznali ich prírodné i kultúrno-historické osobitosti. Nerozlučným spoločníkom bol roztomilý kocúr Felix, ktorý ich sprevádzal na objavných cestách po Slovensku. "Stopovaním" kocúra Felixa prváčikovia hravým spôsobom spoznali zvieratá, rastliny, stavby, odievanie i spôsob života našich predkov vo vybraných regiónoch. Prostredníctvom siedmich zastávok postupne odhalili spôsob života v zradných horách, v tajomnom lese, v kráľovskom meste, na salaši i na dedine, na gazdovskom dvore a pri vodnom mlyne. Pútavé rozprávanie autorky knihy umocňovali ilustrácie. Prostredníctvom nich sa žiaci preniesli do doby dávno minulej, ktorú už sami nemôžu zažiť. Vďaka tejto besede sa v detských srdciach ukryjú obrázky z nášho krásneho Slovenska, ktoré ich budú sprevádzať celým životom.
Predpoludnie pokračovalo v znamení kníh a knihomoľom z 5. ročníka naša vzácna návšteva, autorka zážitkových projektov a kníh odhalila počas besedy s názvom Dodo v krajine permoníkov tajomný svet permoníkov, ktorí strážia podzemné poklady hôr a chránia ich pred zneužitím. Pomáhajú statočným baníkom v ich ťažkej práci a bdejú nad ich životom a zdravím, pretože ľudský život je vzácnejší ako všetky poklady sveta.
Veríme, že nové priestory školskej knižnice a knižné skvosty v nej ukryté prispejú k rozširovaniu klíčiacich vedomostných horizontov našich žiakov.
Mgr. Marína Krivanská
Dňa 29.3.2022 sa uskutočnilo okresné kolo Pytagoriády v kategórii tretích až piatych ročníkov. Pytagoriáda prebiehala online. Zúčastnili sa jej žiaci z 3.A triedy postupujúci zo školského kola:
Dávid Vikartovský, Ján Slovák, Karolína Máliková, Sofia Krágová, Adam Valentko.
Úspešným riešiteľom okresného kola Pytagoriády, kategórie P3 sa stal Dávid Vikartovský. Z počtu 53 zúčastnených súťažiacich žiakov sa umiestnil s počtom bodov 23 na 2. – 3. mieste.
Srdečne mu blahoželám k dosiahnutému úspechu!
Mgr. Iveta Hroncová
Riaditeľ Základnej školy Eugena Ruffinyho oznamuje všetkým rodičom a žiakom,
že dňa 06. apríla 2022 (streda)
sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ T9 2022.
V tejto súvislosti udeľuje v stredu 06.04.2022 riaditeľské voľno pre žiakov II. stupňa základnej školy.
Rok 2021 bol Medzinárodnou speleologickou úniou vyhlásený za Medzinárodný rok jaskýň a krasu. Pri tejto príležitosti vyhlásila Správa slovenských jaskýň súťaž pod názvom „Jaskyne okolo nás“. Žiaci našej základnej školy sa do tejto celoslovenskej súťaže zapojili hneď v dvoch kategóriách:
Kategória jednotlivec: žiaci 1. a 2. stupňa
Kategória kolektív: žiaci 2. stupňa
Jednotliví žiaci 1.A, 2.A, 4.A, 9.A aj kolektív 6.A triedy na svojej tvorbe usilovne pracovali dlhé mesiace. A usilovnosť sa vyplatila. Ako jedna z mála škôl sme vyhrali v oboch kategóriách. A to len vďaka šikovnosti, nápaditosti a originalite prác našich žiakov. Odmenou pre nás bola beseda s jaskyniarom PhDr. Miroslavom Kudlom a exkurzia v podzemí krasovej jaskyne Domica.
Žiaľ, zrealizovanie exkurzie oddialila súčasná pandemická situácia. Dňa 29. marca 2022 sa naši žiaci konečne dočkali vytúženého výletu do jaskyne Domica. Navštívili sme miesta, kde obyčajný turista nevkročí. Kráčali sme fascinujúcou krásou podzemia. Obdivovali sme rôzne krasové formy a pozorovali množstvo netopierov. Fotili sme všetko, čo sa dalo. Baterkami sme skúmali kvaple a pozostatky predmetov pravekých ľudí. Zážitky v nás ostanú navždy. Všetkým žiakom gratulujeme a prajeme veľa motivácie do ďalších tvorivých prác a súťaží.
PaedDr. K. Sadlowska, Mgr. M. Krivanská, Mgr. S. Plutová
Základná škola Eugena Ruffinyho v Dobšinej Vás pozýva na
Slávnostný zápis žiakov do 1. ročníka,
ktorý sa uskutoční v dňoch 20. a 21. apríla 2022
od 09:00 do 15:30 hod.
v spoločenskej miestnosti v budove školy na Zimnej ul. 190/144.
Je potrebné, aby sa zápisu zúčastnilo dieťa aj s rodičom (zákonným zástupcom). Na zápis je potrebné priniesť občiansky preukaz rodiča, rodný list dieťaťa a poplatok 7,- € na súbor pracovných zošitov, ktoré bude žiak používať v 1. ročníku.
Prihlášku je možné podať aj elektronicky:
Elektronická prihláška do 1. ročníka
A prečo by ste sa mali rozhodnúť pre našu školu?
Viac sa dozviete, keď navštívite našu web stránku:
Prečo sa rozhodnúť pre našu školu?
Na tejto stránke nájdete aj:
video Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej
Ako každý rok, aj v tomto školskom roku naša škola organizovala pre žiakov 2. stupňa lyžiarsky výcvikový kurz. Výcvik je prednostne určený pre žiakov 7. ročníka, no doplnil sa aj žiakmi z iných ročníkov, keďže sa kvôli pandémii covid-19 po minulé roky kurz nemohol konať.
Miestom konania výcviku bolo Lyžiarske stredisko Július vo Vyšnej Slanej. Je to miesto, ktoré navštevujeme už viac rokov a výborne spĺňa podmienky pre výcvikový kurz žiakov základnej školy – výborne upravený svah, dva lyžiarske vleky, primeraná náročnosť zjazdovky, ústretovosť a ochota prevádzkovateľa.
Cieľom lyžiarskeho výcvikového kurzu je naučiť nelyžiarov základy lyžovania, u zdatnejších lyžiarov ich zdokonaľovanie a všetkým účastníkom rovnako poskytnúť možnosť športového uplatnenia v zimnej prírode.
Žiaci, ktorí ešte lyžiarsky kurz neabsolvovali, mali možnosť uplatniť si príspevok MŠVVaŠ SR vo výške 150,00 Eur, a teda nebolo potrebné, aby vynakladali žiadne ďalšie finančné prostriedky. Podmienkou pre účastníkov dokonca nebol ani vlastný lyžiarsky výstroj – lyže, palice, prilbu aj lyžiarky im poskytol prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska.
Lyžiarsky výcvikový kurz už dlhé roky patrí medzi obľúbené a žiadané aktivity v našej škole, a tak aj v tomto školskom roku poskytol jeho účastníkom dokonalé športové zážitky a príjemné spomienky.
Oznam pre zákonných zástupcov žiakov, ktorí si objednali AG samotesty na domáce použitie pre svoje dieťa
AG samotesty s návodom na použitie budú k dispozícii na prevzatie v dňoch
10.03.2022 (štvrtok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
11.03.2022 (piatok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
v budove školy
Dôležité upozornenia:
Preberajúci preberá antigénové testy na domáce samotestovanie. Testovanie sa realizuje v súlade so ŠKOLSKÝM SEMAFOROM dvakrát týždenne, t.j. v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy a kedykoľvek, keď žiak prejavuje jeden z príznakov ochorenia COVID-19. Vykonanie samotestu bude zákonný zástupca škole potvrdzovať elektronicky prostredníctvom EduPage, e-mailu alebo SMS triednemu učiteľovi, alebo prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o vykonaní antigénového samotestu odovzdaného triednemu učiteľovi. Zákonný zástupca škole potvrdzuje vykonanie každého antigénového samotestu. Pozitívny výsledok testu škole oznamuje len v prípade, že bol žiak pozitívny a zostáva doma.
Zákonný zástupca žiaka svojím podpisom preberacieho protokolu berie na vedomie:
Marec sa spája nielen s príchodom prvých jarných dní, ale aj s ohromným zdrojom vedomostí a informácií, a síce s knihami a ich čítaním.
V minulosti knihy patrili len do rúk vzdelaných, vysoko postavených ľudí, zvyčajne mužov. Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil. Ženy i deti sa čoraz častejšie venovali čítaniu a kniha sa tak stala predmetom, ktorý ľudí spájal. Ani dnes tomu nie je inak – žiaci nahlas čítajú verše z básní počas vyučovania literatúry, deti živo diskutujú o prečítaných knihách v čitateľských krúžkoch.
Marec – mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu ako snaha o udržanie a podporu trvalého záujmu o knihy. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, ktorý sa narodil aj zomrel v marci, bol slepý, no natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Rozširovaním obľúbených kalendárov a populárnej spisby medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil o to, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Dnes už úlohu Mateja Hrebendu – šírenie kníh i knižnej kultúry a podporu vzdelávania – plnia knižnice. Hoci sprístupňujú svoje knižné fondy čitateľom po celý rok, v marci zvlášť aktivizujú svoju činnosť.
Pri tejto príležitosti sme sa v Základnej škole Eugena Ruffinyho v Dobšinej rozhodli pochváliť sa našou novou školskou knižnicou. V minulom školskom roku sme v rozvojovom projekte „Čítame radi“ získali dotáciu vo výške 800,00 €, ktorú sme použili na nákup odbornej literatúry aj beletrie a obohatili náš knižničný fond o 95 nových titulov. Rozhodli sme sa však, že čitateľskú gramotnosť našich žiakov budeme podporovať nielen nákupom nových kníh, ale aj rekonštrukciou a revitalizáciou pôvodnej školskej knižnice z finančných prostriedkov, ktoré ministerstvo školstva vyčlenilo na modernizáciu. Získali sme tak nádherný nový priestor pre malých aj veľkých čitateľov.
Knižnica je rozdelená na čitateľskú, oddychovú a pracovnú časť. V čitateľskej zóne sa nachádzajú nové priestorné police, v ktorých je uložených viac ako 3.700 kníh. Deti tu majú možnosť pohodlne sa usadiť v sedacích vakoch či výklenkoch pre malých knihomoľov a venovať sa svojej obľúbenej knihe. Oddychová časť je určená na prijímanie pracovných návštev a diskusie našich koordinátorov čitateľskej gramotnosti s rôznymi autormi, s ktorými naša škola spolupracuje na viacerých projektoch. Koordinátori a vedúca školskej knižnice tu majú k dispozícii aj vlastný pracovný kútik.
V novej školskej knižnici je aj niekoľko zaujímavostí, ktoré len tak niekde nenájdete. To, že vchádzate práve do knižnice je zrejmé na prvý pohľad. Pred vstupom sú totiž veľké knižné hodiny a namiesto každej celej hodiny je na stene kniha s príhodným názvom (Bola raz JEDNA trieda, DVE srdiečka, TRI gaštanové kone, ŠTYRI dohody...). Hneď za dverami knižnice nám „rastie“ strom. Láska ku knihám je totiž presne ako strom: vyrastie sama od seba a zapustí hlboké korene do našej duše. S realizáciou ďalšieho nápadu nám pomohla skvelá Biba Slováková a vďaka nej máme v knižnici unikátne smerové tabuľky s názvami rôznych krajín, ktoré nájdete iba v knihách – Liliputánia, Rokfort, Narnia, Kocúrkovo, Stredozem...
Či už patríte k verným knihomoľom, alebo ste len príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou. A prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh?
Ing. Janka Liptáková
Základná škola Eugena Ruffinyho v Dobšinej
Oznamujeme žiakom a zákonným zástupcom, že v termíne od 28.02.2022 do 04.03.2022 sa uskutoční lyžiarsky výcvik pre žiakov 6. až 9. ročníka v Lyžiarskom stredisku Július, Vyšná Slaná.
Záväznú prihlášku a lekárske potvrdenie
o spôsobilosti absolvovať lyžiarsky výcvik je potrebné odovzdať najneskôr v deň odchodu na výcvik (28.02.2022).
17. februára 2022 na 1. stupni našej školy prebiehalo fašiangové vyučovanie. Už od rána v laviciach nesedeli žiaci, ale princezné, zvieratká, čarodejníci, remeselníci, kovboji, športovci, strašidlá a iné zaujímavé postavičky.
Na hodinách riešili zaujímavé fašiangové úlohy, spoznávali tradície, pripravovali pohostenie, vyrábali masky, učili sa o spoločenskom správaní a zatancovali si na triednych diskotékach.
Za krásne masky dostali sladkú odmenu od Združenia rodičov a priateľov školy.
Všetkým pedagógom, žiakom a rodičom ďakujeme za príjemne strávený deň.
Pedagógovia 1. stupňa ZŠ
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pripravila v jesenných mesiacoch literárnu a výtvarnú súťaž pre deti do 15 rokov pod názvom „Hľadá sa Babka a Dedko pre rok 2021“.
Literárna a výtvarná súťaž o starých rodičoch pre deti do 15 rokov mala aj netradičnú tému na rozvoj detskej fantázie a predstavivosti. Bližšie o tom prezradila Natália Gyüréková, pracovníčka knižnice, ktorá je akousi „mamou“ tejto súťaže. „Predstavte si, milé deti, že sa pozeráte do zrkadla a vidíte tam seba ako dedka alebo babku. Nakreslite alebo opíšte, ako asi budete vyzerať vy o niekoľko rokov, keď už budete starí.“
Aj žiaci našej Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej sa do tejto súťaže zapojili, či už tým, že niečo o svojej babke a dedkovi napísali, alebo ich nakreslili, akí sú, alebo sa mnohí dokonca zahrali so svojou vlastnou fantáziou a vytvorili prácu o sebe, ako asi budú vyzerať o pár rokov.
Všetky práce potešili porotu v Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave. V januári boli práce vyhodnotené a ocenené. Práca Simonky Spirčákovej a práca Katky Krivanskej porotu zaujali najviac a dievčatá získali diplomy a zaujímavé knihy. A my im týmto srdečne BLAHOŽELÁME!
Mgr. Marína Krivanská
O škodlivosti drog, omamných a psychotropných látok ako aj o trestnoprávnej zodpovednosti besedovali 9. februára 2022 žiaci IX.A a VII.C triedy s preventistkou a kriminalistom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave. Po aktívnej diskusii bola v závere prezentovaná ukážka práce kynológa z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach so svojím štvornohým pomocníkom Gorom.
14.2.2022 sa žiaci VIII.A triedy oboznámili s nebezpečenstvom a s nástrahami kyberšikany. Všeobecne o probléme šikany sa žiaci porozprávali s preventistkou Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave.
Oznam pre zákonných zástupcov žiakov, ktorí si objednali AG samotesty na domáce použitie pre svoje dieťa
AG samotesty s návodom na použitie budú k dispozícii na prevzatie v dňoch
10.02.2022 (štvrtok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
11.02.2022 (piatok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
v budove školy
Dôležité upozornenia:
Preberajúci preberá antigénové testy na domáce samotestovanie. Testovanie sa realizuje v súlade so ŠKOLSKÝM SEMAFOROM dvakrát týždenne, t.j. v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy a kedykoľvek, keď žiak prejavuje jeden z príznakov ochorenia COVID-19. Vykonanie samotestu bude zákonný zástupca škole potvrdzovať elektronicky prostredníctvom EduPage, e-mailu alebo SMS triednemu učiteľovi, alebo prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o vykonaní antigénového samotestu odovzdaného triednemu učiteľovi. Zákonný zástupca škole potvrdzuje vykonanie každého antigénového samotestu. Pozitívny výsledok testu škole oznamuje len v prípade, že bol žiak pozitívny a zostáva doma.
Zákonný zástupca žiaka svojím podpisom preberacieho protokolu berie na vedomie:
Ochorenie COVID-19 sa nevyhýba ani najmenším. Rodičia často nevedia ako postupovať keď ich dieťa ochorelo, nevedia vyhodnotiť závažnosť príznakov. Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti a rezort zdravotníctva pripravili manuály, ktoré rodičom pomôžu. Nielen tie nájdu rodičia aj na internetovej stránke pediatrov.
Od minulého týždňa platí nová vyhláška ÚVZ SR, ktorá upravuje podmienky izolácie pozitívnych osôb a karantény úzkych kontaktov.
Pre bližšie informácie si otvorte nasledujúce odkazy:
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 3“ na mesiace január až jún 2022. Projekt „Spolu múdrejší“ je realizovaný a financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Cieľom výzvy bolo podporiť tie základné školy, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v hodinách mimo vyučovania.
Základná škola Eugena Ruffinyho v Dobšinej patrila do zoznamu úspešných žiadateľov, na účely financovania doučovania sme v tomto kole získali 18.000,- Eur, a tak 17 našich učiteľov bude doučovať žiakov ohrozených školským neúspechom počas nasledujúcich šiestich mesiacov.
„Spolu múdrejší 3“ nadväzuje na Projekt „Spolu múdrejší“, v ktorom sme boli úspešní v minulom školskom roku a získali sme finančnú dotáciu v sume 9.200,- Eur. Doučovanie žiakov vďaka tomu prebiehalo v mesiacoch apríl až jún 2021 a realizovalo ho 15 učiteľov. Začiatkom tohto školského roka sme sa zapojili do druhého kola Projektu „Spolu múdrejší 2“, podarilo sa nám získať 6.000,- Eur a žiakov doučovalo 9 učiteľov v mesiacoch október až december 2021.
Žiaci a rodičia boli o možnosti doučovania informovaní prostredníctvom web stránky školy a triednych skupín založených na sociálnych sieťach. Tým bez prístupu k digitálnym technológiám naši pedagogickí asistenti doručili propagačné letáky alebo ich telefonicky kontaktovali triedni učitelia a vyučujúci jednotlivých predmetov.
K pravidelnej účasti na doučovaní žiakov motivovali v prvom rade ich triedni učitelia a vyučujúci jednotlivých predmetov. Významnú úlohu pri motivácii našich žiakov zohrávalo Občianske združenie Detstvo deťom, ktoré sa venuje včasnej intervencii v rodinách s deťmi, ktorých vývoj je ohrozený z dôvodu života v prostredí poznačenom generačnou chudobou.
Do projektu Spolu múdrejší sme sa zapojili so zámerom pomôcť žiakom, ktorí zaostávajú s učivom za svojimi spolužiakmi alebo si potrebujú preopakovať učivo, s osvojovaním ktorého mali výraznejšie ťažkosti. Triedni učitelia a doučujúci do doučovania zapájali najmä žiakov bez prístupu k digitálnym technológiám, ktorí počas dištančného vyučovania nemali pravidelný kontakt so školou, žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov z prostredia poznačeného generačnou chudobou. Doučovanie prebiehalo v popoludňajších hodinách po vyučovaní v rozsahu minimálne 6 hodín týždenne. Doučujúci si určil predmety, ktoré bude doučovať v skupinách po 3 až 5 žiakov. Najčastejšie šlo o matematiku a slovenský jazyk a literatúru, no v prípade potreby sa žiakom pomáhalo aj s prírodovedou či vlastivedou.
Projekt Spolu múdrejší bol v našej škole vnímaný ako veľmi pozitívny. Pochvaľovali si ho žiaci, ich rodičia, ale aj samotní doučujúci a triedni učitelia, ktorí si u žiakov všimli zlepšenie. Veľkou výhodou doučovania v malých skupinách je, že je individuálne, a tak dochádza k väčšej interakcii v učení, žiak sa nemusí hanbiť, keď niečomu nerozumie, pretože na doučovaní je len s doučujúcim a v prítomnosti malej skupiny spolužiakov, ktorí sú na tom vedomostne podobne, ako on sám. O priebehu doučovania boli informovaní aj rodičia, a tak si mohli osvojiť rôzne metódy, ako sa učiť so svojimi deťmi. Prostredníctvom projektu sa mohli žiaci aspoň čiastočne rozvíjať, nájsť svoj potenciál, zvýšiť si sebavedomie a zlepšiť sa v tom, čo im počas dištančného vyučovania nešlo alebo ušlo. Zároveň mohli citíť väčšiu akceptáciu a spokojnosť, že niekto sa im chce venovať a tráviť s nimi viac času. Žiakom doučovanie pomohlo aj pri formovaní nábehu na nové učivo vo vyššom ročníku. Celkovo nešlo len o zlepšenie známok, hoci doučovanie výrazne pomohlo celkovému prospechu žiakov a znížilo počet neprospievajúcich žiakov na konci školského roka, ale najmä o pocit pre žiaka, že je tu niekto len pre neho, kto je ochotný venovať mu svoj voľný čas aj v tejto náročnej situácii celosvetovej pandémie. Prínosom projektu bolo aj vzájomné vymieňanie si skúseností z vyučovania medzi jednotlivými doučujúcimi, zdieľanie svojich postrehov, nápadov a vzájomnej motivácie.
Týmto spôsobom chceme kontinuálne pomáhať so zmierňovaním dôsledkov pandémie a vynakladať všetky sily na vzdelávanie našich žiakov.
Oznam pre zákonných zástupcov žiakov, ktorí si objednali AG samotesty na domáce použitie pre svoje dieťa
AG samotesty s návodom na použitie budú k dispozícii na prevzatie v dňoch
20.01.2022 (štvrtok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
21.01.2022 (piatok) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
v budove školy
Dôležité upozornenia:
Preberajúci preberá antigénové testy na domáce samotestovanie. Testovanie sa realizuje v súlade so ŠKOLSKÝM SEMAFOROM dvakrát týždenne, t.j. v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy a kedykoľvek, keď žiak prejavuje jeden z príznakov ochorenia COVID-19. Vykonanie samotestu bude zákonný zástupca škole potvrdzovať prostredníctvom EduPage, e-mailu alebo SMS triednemu učiteľovi. Zákonný zástupca škole potvrdzuje vykonanie každého antigénového samotestu. Pozitívny výsledok testu škole oznamuje len v prípade, že bol žiak pozitívny a zostáva doma.
Zákonný zástupca žiaka svojím podpisom preberacieho protokolu berie na vedomie:
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |