Tak ako každý rok, ani túto jeseň naša škola nezabudla na opustené zvieratká a znova máte možnosť zapojiť sa do zbierky. Ak máte dobré srdce a ochotu pomôcť, doneste nám prosím staré deky, koberce, uteráky, plachty a hrnce. Pomôžu aj funkčné obojky, vôdzky, či hračky určené špeciálne pre psíkov. Samozrejme chlpáči budú vďační aj za granulky, psie paštéty, alebo konzervy. Nenechajme bezmocné zvieratá napospas zime a hladu.
Veci môžete priniesť pani učiteľke Erike Spiššákovej do kabinetu školskej psychologičky, alebo do 3.B triedy hore v prístavbe najneskôr do piatku 30.11.2022.
Za všetkých opustených havkáčov už teraz ďakujeme. Zároveň, pri tejto príležitosti, vyhlasujeme výtvarnú súťaž: "Staraj sa o nás!" Žiaci našej školy sa do nej môžu zapojiť tak, že vytvoria plagát, výkres, brožúrku o tom, čo psík potrebuje, ako sa o neho správne starať a čo je dôležité dodržiavať. Svoje práce môžete doniesť spolu s vecami do útulku pani učiteľke Spiššákovej do konca novembra.
Jeseň pani bohatá...
V ŠKD krásna slnečná jeseň opäť priniesla súťaž o najkrajšieho vlastnoručne vyrobeného šarkana. S priaznivým vetrom si deti užívali voľnosť a let svojich šarkanov. Jeseň ponúka mnoho tvorivých aktivít pre deti a tváre im zažiarili aj pri tvorení z prírodnín, obrazcoch z listov a samozrejme inštalácii jesennej výstavky... Teplo, krása a vôňa jesene nech nás ešte dlho sprevádzajú.
Kolektív ŠKD
Dňa 12.10.2022 sa v priestoroch radnice Mestského úradu v Rožňave uskutočnilo okresné kolo súťaže v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, ktorú organizoval miestny odbor Matice slovenskej v Rožňave. Celá súťaž je venovaná rozprávkam Pavla Dobšinského, rodáka zo Slavošoviec. Tejto súťaže sa zúčastnili aj žiaci našej školy.
V III. kategórii našu školu reprezentovala Katarína Krivanská (7.A) a v I. kategórii žiak Dávid Vikartovský (4.A), ktorý sa umiestnil na krásnom III. mieste. Srdečne blahoželáme!
Mgr. Andrea Brondošová, Mgr. Iveta Hroncová
V živote našich prváčikov bolo pasovanie do cechu ŠKĎákov pre nich veľmi významným dňom. Týmto dňom sa stali právoplatnými ŠKĎákmi s právami aj povinnosťami školského klubu detí. Pred pasovaním museli zložiť slávnostný sľub. Svojim slovom sľubujem a odtlačkom prsta prisahali, že budú dodržiavať pravidlá školského klubu detí. Preskočením cez prekážku sa prehupli do cechu ŠKD a pasovaní boli palicou na zadok a samozrejme odmenení boli aj sladkou odmenou.
Našim prváčikom želáme, aby si do školských lavíc sadali s radosťou a s túžbou naučiť sa niečo nové.
Kolektív ŠKD
Ťažiskovou úlohou školského zdravotníckeho pracovníka je realizácia preventívnych poradenských činností a prostredníctvom vzdelávacích aktivít chceme viesť žiakov k zdravému životnému štýlu a k ochrane svojho života i zdravia. Svetový deň mlieka bol nádherným príkladom týchto aktivít.
Mlieko nás naším životom sprevádza od narodenia. Veď práve materské mlieko je našou jedinou potravou, kým sme len malé bezbranné uzlíky. Obsahuje látky, ktoré nás dokážu chrániť pred chorobami a dáva nám dobrý štart pre náš ďalší zdravý vývin.
Svetový deň mlieka na školách, pripadajúci na poslednú stredu v septembri, zaviedla v roku 2000 Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Ale jeho história siaha až do obdobia po druhej svetovej vojne, kde vláda viacerých krajín zaviedla program mlieka v školách. V tom čase išlo o to, aby sa podporila výživa obyvateľstva, zlepšila výchova v tejto oblasti a v neposlednom rade, aby sa rozvíjal priemysel súvisiaci s výrobou mlieka a mliečnych výrobkov.
Svetový deň mlieka nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložky našej výživy. Ich spotreba na Slovensku je alarmujúco nízka. Pohybuje sa na úrovni 169 kg na osobu za rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča až 220 kg na osobu za rok. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencii proti niektorým ochoreniam.
Našich žiakov táto téma mimoriadne zaujala a dozvedeli sa o nej viac v mliečnom bufete pri školskej jedálni, ktorý aj s ochutnávkou rôznych mliečnych výrobkov usporiadala naša zdravotnícka pracovníčka Štefánia Nohavičková.
Aj v našej ŠKD sme prezentovali Svetový deň mlieka a aj tieto aktivity sa niesli v podobnom „bielom duchu“. Spoločné popoludnie sme zahájili básničkou „Mliečko“, po ktorej nasledoval krátky dokument s názvom Cesta mlieka. Ten deťom predstavil spôsob akým sa mlieko vo svojich rozličných formách dostane z pasienkov a lúk až na náš stôl. Prezentáciu sme zakončili krátkym zábavným kvízom, ktorý nám len potvrdil aké máme na škole pozorné a šikovné detičky. Nasledovali rôzne súťaže, ktoré rôznymi spôsobmi súviseli s mliekom: kŕmenie jogurtom so zaviazanými očami, preteky v jedení syrových nitiek s rukami za chrbtom, dojenie kravičky-stoličky, pokus s mliekom. Deti preukázali svoju kreativitu aj pri zdobení a vytváraní rôznych kravičiek. Pri všetkých týchto aktivitách sme zabudli na čas a poniektorým deťom sa nechcelo ísť ani domov.
Pevne veríme, že aj táto akcia pripomenula deťom dôležitosť a potrebu konzumácie mlieka pre ich rast a zdravý vývin.
Štefánia Nohavičková
školská zdravotnícka pracovníčka
Lásku na prvý pohľad vnímajú nevidiaci a slabozrakí dotykom, sluchom či nádychom...
23. septembra 2022 sa aj na našej škole uskutoční zbierka, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Zakúpením bielej pastelky im aj vy prejavíte svoju spolupatričnosť a lásku.
Ďakujeme, že aj v roku 2022 pomáhate písať príbeh bielej pastelky svojím príspevkom.
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.
Riaditeľ školy a predsedníčka ŠRR pri ZŠ Eugena Ruffinyho v Dobšinej pozývajú rodičov na plenárnu schôdzu rodičov a priateľov školy, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 29. septembra 2022 o 16:00 hod. v spoločenskej miestnosti. Po skončení plenárnej schôdze sa budú konať triedne schôdzky ZRPŠ, kde sa budú voliť triedni dôverníci. Stretnutie triednych dôverníkov sa uskutoční po triednych aktívoch v zborovni školy.
ZOŠITY:
č. 513 – 5 ks
č. 511 – 5 ks
č. 520 – 2 ks
č. 624 – 1 ks
PÍSACIE POTREBY V PERAČNÍKU:
Ceruza č. 2 – 2 ks
Farbičky, strúhadlo, guma
Nožnice so zaobleným koncom
Atramentové pero – 2 ks (až neskôr)
Pravítko
VÝTVARNÁ VÝCHOVA:
Výkresy A3 – 5 ks
Výkresy A4 – 20 ks
Náčrtník A4 – 1 ks
Farebný papier – 1 sada
Vodové farby (anilínové)
Štetce 2 ks – tenší, hrubší
Nádoba na vodu (nie malé mištičky)
Igelitový obrus
Plastelína
Voskovky
Lepidlo na papier
To všetko v kufríku s menovkou
TELESNÁ VÝCHOVA:
Tepláky a mikina, tričko s krátkym rukávom, ponožky, tenisky (botasky) s bielou podrážkou
To všetko vo vrecúšku označené (nie v igelitke)
HYGIENICKÉ POTREBY:
Uterák, pohár, mydlo, toaletný papier
PREZÚVKY:
Pevná obuv
Základná škola Eugena Ruffinyho sa koncom predchádzajúceho školského roka zapojila do výzvy na „Zdravotníckeho pracovníka v materskej, v základnej a v strednej škole“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Program je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Cieľom výzvy bola podpora škôl prostredníctvom zamestnania zdravotníckeho pracovníka ako nepedagogického zamestnanca na poskytovanie zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti, realizáciu skríningu s cieľom včasnej identifikácie zdravotných problémov u detí a žiakov, preventívne a poradenské aktivity v oblasti podpory zdravého životného štýlu, prevencie ochorení a ďalšie činnosti. Patrili sme medzi 92 úspešných žiadateľov, a tak bude aj v našej škole od 1.9.2022 do 31.8.2024 pôsobiť zdravotnícky pracovník.
Našu školu navštevujú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, žiaci, ktorí sú chorí alebo zdravotne oslabení. Denne zabezpečujeme pomoc týmto žiakom nielen počas výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom pedagogických asistentov, ale často im poskytujeme aj nevyhnutnú starostlivosť súvisiacu s ich zdravotným stavom. Táto pomoc však súvisí so zdravotnou a ošetrovateľskou starostlivosťou, na ktorú pedagogickí asistenti nemajú potrebnú kvalifikáciu. Ide napríklad o sledovanie a posudzovanie aktuálneho zdravotného stavu žiaka, aplikáciu liekov žiakom všetkými dostupnými formami, zabezpečovanie intimity žiakov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, identifikáciu a elimináciu zdravotného rizika u chorých žiakov a podobne. Zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť bude zdravotnícky pracovník poskytovať žiakovi so súhlasom jeho zákonných zástupcov a informovať ich o nej. O zdravotnom stave žiaka bude zdravotnícky pracovník informovať príslušného všeobecného lekára pre deti a dorast.
Zdravie je potrebné si chrániť, preto by sme radi využili príležitosť aj na realizáciu preventívnych a poradenských činností. Prostredníctvom vzdelávacích aktivít zdravotného pracovníka chceme viesť žiakov k ochrane svojho života a zdravia, ako aj života a zdravia iných, k udržiavaniu dobrého duševného zdravia a k zdravému životnému štýlu, ktorým je možné predchádzať civilizačným chorobám. Ťažiskovou úlohou zdravotníckeho pracovníka budú aj záujmové a vzdelávacie aktivity, ktoré vedú žiakov k osvojeniu si správnych hygienických návykov, ako aj riadenie hygieny školského prostredia a zabezpečovanie epidemiologických a hygienických opatrení v škole.
Ing. Janka Liptáková
Oznam pre zákonných zástupcov žiakov, ktorí si objednali AG samotesty na domáce použitie pre svoje dieťa
AG samotesty s návodom na použitie budú k dispozícii na prevzatie v dňoch
27.06.2022 až 29.06.2022 (pondelok až streda) v čase od 08:00 do 13:30 hod.
v budove školy
Dôležité upozornenia:
Preberajúci preberá antigénové testy na domáce samotestovanie, ktoré sú určené na použitie pred prvým nástupom do školy v školskom roku 2022/2023 a podľa potreby v prípade opätovného výskytu COVID-19 v škole. Vykonanie samotestu bude zákonný zástupca škole potvrdzovať elektronicky prostredníctvom EduPage, e-mailu alebo SMS triednemu učiteľovi, alebo prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o vykonaní antigénového samotestu odovzdaného triednemu učiteľovi. Zákonný zástupca škole potvrdzuje vykonanie každého antigénového samotestu.
Zákonný zástupca žiaka svojím podpisom preberacieho protokolu berie na vedomie:
V piatok 10. júna 2022 sa na Základnej škole v Nižnej Slanej uskutočnili Olympijské atletické hry, ktorých sa zúčastnili žiaci ZŠ s MŠ Nižná Slaná, ZŠ Vlachovo, ZŠ Gemerská Poloma, ZŠ Rejdová, ZŠ Dobšiná, ZŠ Slavošovce, Reedukačné centrum Mlynky, Špeciálna základná škola Dobšiná a Centrum pre deti a rodiny v Dobšinej. Hry otvoril pán riaditeľ Mgr. Erik Fischer a zapálením olympijského ohňa sa začal deň plný športu. Žiaci našej školy sa do jednotlivých disciplín zapojili s veľkou chuťou zašportovať si a s odhodlaním zvíťaziť.
Družstvo chlapcov I. stupňa sa umiestnilo v zložení: Tokarčík Branko, Čavnický Matej , Gažik Nikolas na 3. mieste. Družstvo dievčat I. stupňa v zložení: Dudrová Olívia, Kolláriková Karolína a Lefflerová Zuzana získali 4. miesto. V individuálnych disciplínach získal Nikolas Gažik 3. miesto v hode penovým oštepom a 3. miesto v skoku do diaľky z miesta, Matej Čavnický 2. miesto v behu na 50 m.
Žiaci II. stupňa súťažili v atletických disciplínach. Družstvo chlapcov v zložení: Gono Nikolas, Lalik Alexander a Filický Tomáš sa umiestnili na 1. mieste. Družstvo dievčat v zložení: Šoltésová Tamara, Liptáková Janka a Lukáčová Erika tiež skončili víťazne na 1. mieste. Ako jednotlivci sa umiestnili: Lalik Alexander v disciplíne beh na 60 m - 1. miesto, skok do diaľky - 1. miesto, Gono Nikolas - hod kriketkou - 1. miesto, beh na 60 m - 2. miesto, Šoltésová Tamara beh na 60 m - 2. miesto, Janka Liptáková beh na 60 m - 1. miesto, skok do diaľky 2. miesto
Všetkým víťazom a zúčastneným žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho športovania.
Mgr. Jaroslav Hutník, Mgr. Branislav Šmelko, Mgr. Zuzana Lefflerová
Naša škola je obklopená prírodným prostredím, ktoré vplýva na rozvoj pozitívneho prístupu žiakov k životnému prostrediu. Interiér, ako aj exteriér školy ponúka mnoho možností na ochranu, ale aj tvorbu životného protredia s cieľom rozvíjať u žiakov aj estetické cítenie. Dôkazom je aj obnova skalky na nádvorí školy, ktorá umožňuje žiakom spoznávať prácu záhradných architektov. Ktovie, možno niektorých osloví toto povolanie.
V rodisku Jura Hronca, matematika z Gemera, v obci Gočovo, sa v pondelok 16. mája 2022 konala matematická súťaž pri príležitosti 141. výročia narodenia matematika svetového formátu, vedca, pedagóga, predsedu Matice slovenskej i Slovenského národného múzea, kultúrneho činovníka, zakladateľa a spoluorganizátora piatich slovenských vysokých škôl. Gočovský kultúrny dom sa stal dejiskom súťaže, ktorú pripravila Matica slovenská v spolupráci s mestom Rožňava, obcou Gočovo a občianskym združením Zachovanie pamiatky Jura Hronca. Žiaci druhého stupňa základných škôl si mohli zmerať sily v logickom myslení a zabaviť sa v odbore, ktorý mnohí považujú za strašiaka. Do súťaže sa prihlásilo osem základných škôl z nášho okresu a súťažili v trojčlenných družstvách.
Naše družstvo v zložení Nela Korfantová, Katka Krivanská a Adam Čipka boli najšikovnejší a obsadili prvé miesto, za čo si odniesli krásne hodnotné ceny.
Po súťaži sa súťažiaci presunuli do Evanjelického kostola a.v. vyznania v Gočove, kde im zborová farárka Martina Gdovinová porozprávala zaujímavosti o kostole. Odtiaľ sa všetci pobrali k rodnému domu Jura Hronca a položením venčeka k pamätnej tabuli si spoločne pripomenuli výročie jeho narodenia. Následne profesor Ondrej Hronec pútavo rozprával príbehy zo života Jura Hronca.
Vyhlasovateľ projektu - SVET PLASTELÍNY predložil ponuku na projektovú výzvu pre školy, nadácie a tábory. Cieľom projektu bola podpora inštitúcií a organizácií, ktoré považujú používanie kreatívnych hier za dôležité vo svojej každodennej práci s deťmi. Do projektovej výzvy "SVETA PLASTELÍNY" pre rok 2022 "jar" sme sa zapojili aj my a získali sme pol GIGA balení plastelíny. Túto plastelína sme dopriali našim prváčikom. Plastelína vážila 8,4 kg a skladala sa z 10 farieb. Pre prváčikov bola práca s plastelínou zábavná a zároveň rozvíjala ich zručnosť. Spolu s pani učiteľkou Plutovou vytvorili veselé písmenká. Sú dôkazom toho, že aj abeceda môže byť zábavná. Modelovanie bolo pre nich aj náučné. Žiaci sa učili aj vnímať súmernosť, veľkosť, priestor a množstvo. Vďaka miešaniu farieb si deti osvojili farebné spektrum a zlepšili si aj pozorovacie schopnosti.
Pri kreatívnom tvorení s plastelínou si žiaci rozvíjali jemnú motoriku, a tým pádom aj grafomotoriku.
Mgr. Marína Krivanská
Tento mesiac si väčšina ľudí spája s láskou. A preto sme upriamili pozornosť na to, že sme pre našich žiakov pripravili milé aktivity, aby ich priviedli k láske ku knihám. Pretože dobré príbehy z kníh sú láska, nie povinnosť.
Čitateľská gramotnosť tvorí základný prvok, bez ktorého nemožno budovať ďalšie prvky a celkovo funkčnú gramotnosť žiakov. Ak totiž žiak nerozumie prečítanému textu a nevie odpovedať na úlohy, ktoré sú späté s textom, len veľmi ťažko bude môcť riešiť úlohy z rôznych predmetov. Rozhodli sme sa podporiť a rozvíjať pozitívny vzťah žiakov k čítaniu organizovaním mimovyučovacích aktivít. Vyučujúci pripravili úlohy k rôznym typom textov, vytvorili podmienky pre aktívnu prácu žiakov s textom.
Prváci sa pomocou knihy „Jonatán malý ako omrvinka“ stretli s postavou prváčika Jonatána Krásneho: „Malý ako omrvinka, ... ale veľký výmyselník.“ Niekedy ho volali aj Okrušinka. Stretli sa aj s myšiakom Bafom. Chlapec ho nosí do školy v batohu medzi zošitmi, spolu jedávajú a zažívajú napäté i príjemné situácie. Jonatán napríklad dostane na svoje siedme narodeniny od rodičov, ktorí o myšiakovi Bafovi nevedia, živého kocúra Kilimandžára. Naši malí knihomoli si prečítali príbeh prváka Jonatána ,ktorý sa začína v Zabudnutej uličke, a možno sa nikdy neskončí...
Štvrtáci ,pod vedením pani učiteľky Emílie Eltschlägerovej, sa prostredníctvom pútavého príbehu z publikácie "Slovensko - krajina plná tajomstiev" s podtitulom "Prázdniny s deduškom 2" nechali očariť majestátom železného grófa. Príbeh ponúkol detským čitateľom zážitkové spoznávanie Slovenska.
Piatakov povesť z publikácia "Z babičkinej truhlice" s podtitulom "Tajomstvá slovenských hradov" preniesla do dávnych čias a zaviedla našich knihomoľov na miesto, kde žili ich predkovia a kde sa odohrala historická udalosť. Aj prostredníctvom knihy a aktivity baňa v Dobšinej ožila a priblížila žiakom prírodné bohatstvo mesta, v ktorom žijú.
„Čítanie je bránou k múdrosti, kniha kľúčom na jej odomknutie. Umožnime našim maličkým nahliadnuť za jej vráta.“
Tieto slová neznámeho autora nás vždy presvedčia o odvekej potrebe sprostredkovať deťom „stretnutie sa“ s dobrou knihou. Ponúknuť malému čitateľovi knihu, ktorá ho zabaví, poučí, zaujme a postupne vypestuje v ňom potrebu siahnuť po dobrom čítaní. Budeme veľmi rady, ak naše aktivity pomôžu k rozvoju čítania s porozumením u žiakov základnej školy.
Koordinátorky čitateľskej gramotnosti: Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Soňa Plutová
V spolupráci s nadáciou PARTNERS sa dňa 6.6.2022 na našej škole uskutočnila prednáška na tému Finančná gramotnosť. Pod vedením lektoriek Ivany Vysokej a Barbory Pisárovej zo spoločnosti Partners Group SK si žiaci mohli otestovať svoje finančné vedomosti a dozvedieť sa z oblasti finančníctva niečo nové. Žiakom bolo vysvetlené aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami, taktiež ako pasíva môžu zmeniť na aktíva. Pracovali so „svojou prvou“ výplatnou páskou, kde sa dozvedeli o rôznych odvodoch, ktoré treba z hrubého príjmu zaplatiť. Záverom školenia bola hra, kde si žiaci mali sami rozdeliť svoje financie a následne zistili, či by sa stali dlžníkmi alebo by niečo ušetrili. Ďakujeme spoločnosti Partners Group SK za prednášku a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Základom všetkých športov je beh. Na území Českej republiky sa takmer nepretržite od roku 1961 koná prestížny medzinárodný atletický míting IAAF World Challenge Zlatá tretra Ostrava. Od jeho začiatku je jeho súčasťou projekt Čokoládová tretra. Čokoládová tretra je v mnohých ohľadoch výnimočná, je zameraná na deti 1. stupňa ZŠ (od 6 do 11 rokov) aj mimo štruktúry atletických oddielov. Čokoládovej tretry sa zúčastňujú deti aj z Česka a Poľska. Napriek tomu, že sa jedná o bežecké preteky, je medzi ne zaradený tiež hod „oštepom“, resp. jeho detskou náhradou - raketkou.
Šesť žiakov našej školy nezaháľalo a zúčastnilo sa na štvrťfinále v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo 16. mája 2022. V silnej konkurencii 800 detí, atlétov športových klubov, boli odhodlaní zmerať si sily v šprintérskom behu na 100 m, 200 m a 300 m a dosiahnuť čo najlepší výsledok. Čokotretra je projekt, ktorý motivuje deti športovať a snívať, preto všetci zúčastnení boli odmenení čokoládovou medailou, získali cenné skúsenosti, stretli ambasádorky projektu Danku a Janku Velďákové - bývalé Slovenské atlétky a dnes trénerky. Všetkým žiakom prajeme ešte veľa ďalších športových úspechov - každý sen sa môže stať raz skutočnosťou, stačí len malý krôčik.
Dňa 20.5.2022 zavítala do našej školy vzácna návšteva predškolákov z materskej školy s ich pani učiteľkami. Privítali ich malí prváci s pani učiteľkou, ktorí sa s nimi podelili o školské lavice, aby si predškoláci mohli vyskúšať, aký je to pocit byť v škole.
Zoznámili sa nielen so školskými lavicami, ale mohli si prezrieť šlabikáre i písanky. Samozrejme sa všetci spolu aj učili. Prváci sa pochválili ako zvládli celú abecedu, názorne ukázali svoje čitateľské a pisateľské zručnosti. Predškoláci si vyskúšali písanie na tabuľu i prácu na nej, zistili, že to vôbec nie je ťažké. Ukázali nám akí sú šikovní a zruční.
Predškoláci svoju prvú hodinu v škole zvládli veľmi dobre, boli veľmi usilovní. Dokázali svojim budúcim spolužiakom, že sú už veľkí a učenie v prvej triede hravo zvládnu. Prváci odmenili predškolákov pamätným listom z prvej hodiny strávenej v ozajstnej škole a sladkou odmenou. Za príjemne strávenú prvú hodinu v škole sa budúci prváci poďakovali terajším prvákom sladkou maškrtou.
Veríme, že sa im v prvej triede páčilo a do školy sa už veľmi tešia. A keď v septembri nastúpia do 1. triedy, želáme im, aby mali z učenia radosť, aby si našli veľa dobrých kamarátov a mali dobrú pani učiteľku.
Mgr. Soňa Plutová
Plávanie je jeden z najzdravších a najpríjemnejších športov. Všestranne rozvíja základné funkcie ľudského organizmu, zvyšuje pohybovú zdatnosť, disciplinovanosť, samostatnosť a upevňuje hygienické návyky.
Minulý týždeň žiaci Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej absolvovali plavecký kurz. Malí plavci počiatočný strach z vody rýchlo prekonali a zvládli elementárne plavecké prvky ako ponáranie sa, splývanie, dýchanie do vody či obraty a skoky do vody. Pokročilí plavci zdokonaľovali svoje plavecké zručnosti jednotlivých plaveckých štýlov. V posledný deň výcviku žiaci predviedli všetko, čo sa naučili. Žiaci piatej skupiny ukázali, ako sa naučili plávať, žiaci štvrtej, tretej, druhej a prvej skupiny si medzi sebou zasúťažili a všetci získali pochvalu od triednych učiteľov. Kurz zvládli na výbornú. Radosť mali nielen z pochvaly, ale predovšetkým zo zvládnutých plaveckých zručností. Plavecký výcvik organizujeme pravidelne, čím vytvárame pozitívny vzťah detí k jednotlivým druhom športu a zároveň ich vedieme k zdravému životnému štýlu.
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |