Menu

  • Ochrana života a zdravia - účelové cvičenie v základnej škole

    Začiatok októbra sa v našej škole už tradične niesol v znamení prípravy žiakov na rôzne krízové situácie. Účelové cvičenie predstavuje kombináciu teoretických vedomostí a praktických zručností, ktoré majú za cieľ pripraviť žiakov na rôzne krízové alebo mimoriadne situácie, ako sú požiare, povodne, zemetrasenia, či iné nečakané udalosti. Taktiež má za cieľ preveriť ich fyzickú kondíciu a schopnosť zvládnuť pobyt v prírode. Toto cvičenie je rozdelené do dvoch dní. V prvý deň žiaci absolvujú teoretickú prípravu. Naučia sa ako poskytnúť prvú pomoc, čo robiť v prípade dopravnej nehody či ako reagovať v krízových situáciách. Druhý deň, ktorý začína vyhlásením požiarneho poplachu a nácvikom evakuácie žiakov, patrí praktickým zručnostiam, ktoré si žiaci môžu otestovať na piatich stanovištiach, ktoré sa nachádzajú v areáli školy a v jeho blízkom okolí. Žiaci sa učia praktické zručnosti, ktoré im môžu pomôcť nielen počas mimoriadnych situácií, ale aj v každodennom živote. Rozvíjajú kritické myslenie, schopnosť rýchlej reakcie, ale aj spoluprácu a komunikáciu v tíme. Tieto cvičenia navyše podporujú aj sebadôveru žiakov – vidia, že dokážu prekonať prekážky, zvládnuť náročné situácie a byť aktívnymi účastníkmi riešení, nielen pasívnymi pozorovateľmi.

    Účelové cvičenie je nielen fyzickou aktivitou, ale aj dôležitou súčasťou výchovy k bezpečnosti a praktickým zručnostiam. Pripravuje žiakov na nepredvídateľné situácie a zároveň rozvíja ich schopnosti v oblastiach spolupráce, komunikácie a orientácie. Pre žiakov predstavuje vzrušujúcu a prospešnú aktivitu, ktorá im poskytne zručnosti na celý život.

    Mgr. Veronika Hamráková

  • Zbierka BIELA PASTELKA

    Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

  • Jedinečné stretnutie našich žiakov s plavkyňou na svetovej úrovni

    V septembri sa konalo stretnutie žiakov našej školy s Vandou Kračunovou, jednou z najlepších plavkýň sveta s Downovým syndrómom. Okrem množstva iných fantastických ocenení a trofejí získala aj dve zlaté medaily na letných Svetových hrách Špeciálnych olympiád v kategórii intelektuálne znevýhodnených 2019 v Abú Zabí. 

    „Plávanie je môj život,“ vyhlasuje talentovaná rodáčka z Gemera. V jej úsilí ju podporujú najmä jej rodičia. Počas pravidelných tréningov v klube v Spišskej Novej Vsi, kde trénuje spoločne s ostatnými zdravými deťmi, sa začal pekný príbeh inklúzie. Vanda naučila zdravé deti, ako sa správať k osobe s intelektuálnym znevýhodnením a ona zasa išla výkonnostne aj psychicky hore, lebo ju prijali medzi seba.

    Stretnutie bolo realizované v našej školskej knižnici formou riadenej diskusie, pri ktorej Vanda porozprávala žiakom o sebe, o tom, ako rada trávi čas.

    Toto stretnutie bolo nádherné! Spolu sme sa nasmiali, ale aj veľa dozvedeli. Veríme, že zažila čas prijatia a ocenenia aj u nás. Pre žiakov bolo toto podujatie určite veľkým prínosom a boli radi, že sa mohli stretnúť s tak významnou osobnosťou a viesť s ňou rozhovor. Aj vďaka tomuto stretnutiu naši žiaci, ktorí spoznali Vandu, určite v budúcnosti, keď sa stretnú s človekom s Downovým syndrómom, usmejú sa na neho a porozprávajú sa s ním, možno aj o knihe. Budú vedieť, že aj ľudia s intelektuálnym znevýhodnením sú darom pre našu spoločnosť.

    Ak sa chcete o Vande dozvedieť viac, navštívte

    VandaTeam

    Mgr. Marína Krivanská a Mgr. Andrea Brondošová

  • Adaptačné dni žiakov 5. ročníka

    Prechod z I. na II. stupeň je kľúčovým momentom vzdelávania  žiakov a ide o obdobie mnohých zmien - či už je to zmena organizácie vzdelávania - viac predmetov, na každý predmet iný učiteľ alebo citeľný nárast množstva učiva.

    Preto, aby  žiaci 5. ročníka našej školy zvládli tento prechod ľahšie, čakali na nich adaptačné dni, ktoré prebiehali v stredu 4.9.2024 a vo štvrtok 5.9.2024.

    Tieto dva vyučovacie dni boli venované sebapoznávaniu, sebahodnoteniu, verbálnej komunikácii, hygiene, ale hlavne boli zamerané na upevňovanie dobrých vzťahov v kolektíve. Tiež sme sa venovali aj vážnejším témam ako šikana, kyberšikana a potláčanie sociálno-patologických javov v škole.

    Našim piatakom želáme ľahký prechod na II.stupeň a úspešný školský rok.

    Mgr. Andrea Brondošová

  • Slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025

    V Základnej škole Eugena Ruffinyho v Dobšinej sme v pondelok 2. septembra 2024 spoločne odštartovali nový školský rok 2024/2025. Žiaci sa po letných prázdninách vrátili do školy, kde sme ich opäť radi privítali. Zvlášť sme sa tešili na našich malých prváčikov, pre ktorých sa začína nová etapa vzdelávania v postupnom zavádzaní nového školského vzdelávacieho programu. Všetkých našich žiakov v nadchádzajúcom školskom roku čakajú nové povinnosti a lákavé výzvy, ktoré spoločnými silami určite zvládneme. V plnení školských povinností žiakom budú nápomocní skúsení pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy, na ktorých sa môžu kedykoľvek s dôverou obrátiť. Všetkým prajeme, aby tento školský rok bol pre nich úspešný a aby sme spoločne formovali samostatných, kreatívnych a vzdelaných mladých ľudí. Aj účasť rodičov na celom vzdelávacom procese ich detí je nesmierne dôležitá a budeme radi, keď budú v komunikácii predovšetkým s triednymi učiteľmi, ale aj ostatnými zamestnancami školy ústretoví. Želáme si veľa síl, trpezlivosti a šťastia pri sprevádzaní našich žiakov na ceste k ich úspechu.

  • Vitajte v školskom roku 2024/2025

  • Projekt Čítame pre radosť

    „Ak chcete mať múdre deti, čítajte im rozprávky.

    Ak chcete mať ešte múdrejšie deti, čítajte im viac rozprávok.“

    Albert Einstein

    V októbri minulého roka sa naša škola zapojili do projektu "Čítame pre radosť," ktorý vyhlásilo ministerstvo školstva na podporu triednych knižníc prvého stupňa základných škôl. Naša škola bola úspešná v prvom kole, a tak v šiestich triedach 1. a 2. ročníka mohli vzniknúť triedne knižnice. Účelom výzvy bolo posilnenie vzťahu ku knihám a čítaniu, a hlavne budovanie čitateľského sebavedomia u mladších žiakov. Hlavným cieľom bolo zriadiť alebo doplniť triedne knižnice, čo sa nám úspešne podarilo.

    Knihy do triednych knižníc pani učiteľky vyberali tak, aby v žiakoch vzbudili záujem o knihy a radosť z čítania. Z nových kníh sa žiaci v triedach tešili už pred Vianocami. Spolu s pani učiteľkami, ale aj samostatne si čítajú pekné príbehy, dozvedajú  sa zaujímavé informácie z encyklopédií počas vyučovacích hodín, ale i vo voľnom čase. Využívajú knihy pri rôznych edukačných aktivitách, ktoré žiakom rozširujú rozhľad a motivujú ich, aby v knihách hľadali zážitok a rozvíjali si svoju fantáziu. Zároveň sa učia, ako zaobchádzať s knihou tak, aby mohla urobiť radosť nielen im, ale aj iným žiakom.

    Potešila nás príležitosť založiť triedne knižnice a určite ich budeme plnohodnotne využívať a rozširovať o nové knihy, s novými dobrodružstvami.

    Mgr. Zuzana Lefflerová

  • Pobyt v prírode na Gemeri

    Žiaci 1. stupňa ZŠ v Dobšinej sa pred záverom školského roku zúčastnili Pobytu v prírode, v našom regióne Gemer, ktorý bol tematicky zameraný na históriu a tradície nášho kraja. Ubytovaní boli  iba pár kilometrov od našej školy, v Rekreačnom stredisku Július Vyšná Slaná,  ktoré  nás privítalo prekrásnym okolím a splnilo naše najtajnejšie očakávania.

    Vyučovanie učiteľov suplovala okolitá príroda a nádych histórie okolitých obcí. Vlastivedné učivo žiaci zvládali pri cestovaní  a spoznávaní histórie Gemera -  v spoločnosti Rejdovka sa zoznámili s krojmi a ich výrobou. Sami žiaci si mohli vyskúšať, aké náročné je šitie či vyšívanie, alebo výroba farebných náramkov. Zoznamovali sa s rôznymi druhmi krojov na Slovensku. Vo Vyšnej Slanej navštívili Pamätnú izbu Fraňa  Kráľa, ktorý  pôsobil vo Vyšnej Slanej ako učiteľ  a  bol spisovateľom  pre deti a mládež. V izbe boli nielen pamätné predmety, ktoré pripomínali pána učiteľa-spisovateľa, ale aj predmety, ktoré oboznamovali  žiakov s remeslami, ktorým sa miestni ľudia venovali v minulosti.  Po obhliadke izby kroky žiakov smerovali do domu pani Vierky Vysokej, ktorá nás s úsmevom privítala u nej doma a s radosťou nám ukázala prácu na krosnách.  Žiaci sa dozvedeli, čo všetko sa na krosnách dá vyrobiť  a čo všetko tomu predchádza. Mohli si pozrieť rôzne podložky, koberce,  ktoré boli utkané na krosnách pani Vierkou. Samotné tkanie si vyskúšal takmer každý žiak.  Svoje získané poznatky žiaci preniesli do skupinových projektov, v ktorých prezentovali pestrofarebné kroje a výšivky. Spoločne s pani učiteľkami sa na tóny ľudovej hudby učili základný krok karičky. Poznatky prírodovedného učiva  si žiaci prakticky overovali v okolitom prostredí Rekreačného strediska Július, či už v okolitých lesných cestičkách, alebo priamo pri rybníku. Pri rybníku sa zoznámili s rastlinstvom a živočíšstvom vodného spoločenstva. Manželia Eltschlägerovci ich oboznámili, aké živočíchy žijú v ich rybníku a aká je ich funkcia.

    Žiaci sa učili hlavne zážitkami a vlastnými skúsenosťami. Okrem zážitkového učenia, nechýbala športová zábava, nočná hra či diskotéka.

    Žiaci boli odmenení za vzorný poriadok na izbách a správanie pochvalným listom a taktiež za úspešné zvládnutie pobytu v prírode. Domov sa vrátili unavení, ale s pocitom hrdinsky zvládnutého času bez rodičov, mobilov  a televízie. Veríme, že im zostanú krásne spomienky, zážitky a množstvo nezabudnuteľných chvíľ ešte dlho v pamäti.

    Mgr. Zuzana Lefflerová, Mgr. Soňa Plutová, Mgr. Iveta Hroncová, Bc. Slavomíra Horváthová

  • Exkurzia Brusel - Londýn 2024

    Žiaci našej školy mali v tomto školskom roku exkluzívnu možnosť navštíviť metropoly Európy v rámci Exkurzie Brusel - Londýn 2024. Na niekoľko dní sa z nich stali dobrodruhovia a objavitelia, spoznávali miesta, na ktorých ešte nikdy neboli, odhalili tajomstvá historických pamiatok, boli očarení svetovými atrakciami a ochutnali lokálne dobroty. Spoločnosť nám robili aj žiaci z prešovskej základnej školy, s ktorými sa naše deti skamarátili už počas cesty a zdieľali s nimi svoje zážitky a dojmy. Mali sme vlastného sprievodcu, ktorý o miestach, čo sme navštívili vedel viac ako Google prehliadač, takže sme sa nemuseli o nič starať, len sme prijímali zaujímavé informácie, historické súvislosti, interesantné pikošky, nasávali atmosféru a nechali sa očariť aj miestami, ktoré sú pred očami individuálnych turistov obvykle skryté.

    Päťdňový autobusový poznávací zájazd sme uskutočnili od 02. do 06. júna 2024. Do Bruselu sme prišli v skorých ranných hodinách a hneď sme začali prehliadku mesta. Prechádzali sme okolo Kráľovského paláca, navštívili sme jedno z najkrajších námestí na svete - Grand Place a nevynechali sme ani symbol Bruselu - bronzovú fontánu so sochou cikajúceho chlapčeka Manneken Pis. Hoci samotná socha je nahá, pri návšteve ju často možno nájsť odetú do nejakého oblečenia, ktoré pripomína špeciálnu príležitosť alebo návštevu zahraničných hodnostárov. Mali sme to šťastie vidieť tento proces na vlastné oči. V čase našej prehliadky chlapčeka prišli obliecť pri príležitosti svetového dňa bicyklov. Prehliadka pokračovala majestátnou Katedrálou St. Michaela a Guduly, počas ktorej žiaci preskúmali aj podzemné katakomby so zachovalými pozostatami románskeho kostola z 11. storočia, nad ktorým vyrástla súčasná gotická katedrála.

    Popoludní sme mali naplánovanú exkurziu v návštevníckom centre Európskeho parlamentu - Parlamentárium. S multimediálnym sprievodcom sme sa vydali priamo do srdca diania Európskeho parlamentu, kde sme sa dozvedeli, aká bola cesta k európskej spolupráci, ako funguje Európsky parlament a ako sa jeho poslanci vyrovnávajú s riešením problémov, ktoré prináša dnešný život. Posadili sme sa do kina Parlamentária, ktoré nám ponúklo 360-stupňový pohľad na Európu a jej Parlament. Zistili sme, ako vznikajú zákony a prečo na európskej politike záleží. Spoznali sme poslancov Európskeho parlamentu aj to, aké výzvy nás v budúcnosti čakajú. Odfotili sme sa a naše fotky sa objavili na multimediálnej stene v Parlamente v reálnom čase. Interaktívna mapa na dlážke nás zaviedla na virtuálnu cestu po Európe, kde sme objavili množstvo príbehov svedčiacich o rozmanitosti nášho kontinentu. 

    Prenocovali sme v Grande Synthe vo Francúzsku a ráno sme trajektom cestovali z Calais do Doveru. Zážitok z paluby trajektu bol neopísateľný.

    Prehliadka Londýna zahŕňala najznámejšie historické pamiatky, o ktorých sa žiaci učia na hodinách anglického jazyka, ale zmienky o nich sú aj v iných predmetoch, ako napr. geografia a dejepis. The Monument - historický stĺp pripomínajúci veľký požiar v Londýne. Tower of London - budova s 900-ročnou históriou, slúžiaca ako kráľovský palác alebo väzenie. Big Bea Houses of Parliament - každý z nich je výnimočný,  Big Ben tvorí jeden zo stĺpov parlamentu a je snáď najznámejšou hodinovou vežou na svete. Buckingham Palace, ktorý postavili v roku 1702, dnes je oficiálnym sídlom britského panovníka. V čase našej návštevy bola vyvesená kráľovská štandarda, čo znamená, že kráľ Karol III. bol v tom čase v paláci. Londýnske mrakodrapy aj najvyšší The Shard. Tower Bridge - 65 metrov vysoký zdvíhací most nad Temžou. Westminster Abbey - krásny kostol v gotickom štýle je zapísaný aj do dedičstva UNESCO. Nelson’s Column a London’s Trafalgar Square - symbolika stĺpu sa spája s výhrou Britov vo vojne proti Francúzom. St. Paul’s Cathedral  - katedrála je najväčšia protestantská katedrála a zároveň je v prvej štvorke najväčších sakrálnych stavieb na svete. Zaujímavosťou je, že kupolu katedrály nesmie žiadna stavba prevýšiť, pretože výhľad na kupolu je zákonom chránený. Observatórium Greenwich - vyskúšali sme si, aké to je byť jednou nohou na západnej a jednou nohou na východnej pologuli. Borough Market - jeden z najväčších londýnskych trhov. Downing Street - najslávnejšia ulica v Londýne so sídlami najdôležitejších predstaviteľov vlády Veľkej Británie. Piccadilly Circus - srdce West Endu. Chinatown - čínska štvrť. A samozrejme nákupy na slávnej Oxford Street.

    Medzi najnavštevovanejšie atrakcie Londýna bezochyby patrí ikonické múzeum voskových figurín Madame Tussauds. Aj my sme vstúpili do tohto centra pozornosti a obdivovali sme voskové figuríny svojich obľúbených celebrít, športovcov, filmových hviezd, skutočných historických či knižných postáv, ale aj členov kráľovskej rodiny. Urobili sme si nezabudnuteľné fotografie, absolvovali sme zábavnú jazdu v klasickom londýnskom čiernom taxíku a odhalili 400 rokov histórie hlavného mesta.

    Najväčším zážitkom pre deti bola adrenalínová jazda na London Eye. Londýnske oko je jedna z najnavštevovanejších atrakcií sveta. Má 32 kabínok, čo symbolicky reprezentuje 32 londýnskych štvrtí. Koleso je vysoké 135 metrov, čo mu vynieslo 1. miesto medzi všetkými vyhliadkovými kolesami v Európe. Naraz unesie až 800 návštevníkov, to sa rovná jedenástim plným poschodovým autobusom doubledeckerom. Naše deti mali príležitosť obdivovať výhľad na najväčšie londýnske atrakcie, slávny Big Ben, Westminsterské opátstvo, budovy parlamentu, londýnsky Tower, katedrálu svätého Pavla, najvyššiu budovu Londýna The Shard a mnohé iné, ktoré predtým navštívili v rámci prehliadky mesta. Na vstupenky na London Eye nám finančne prispela aj Školská rodičovská rada pri ZŠ Eugena Ruffinyho v Dobšinej, za čo jej členom patrí veľké poďakovanie.

    Na záver si dovolím zacitovať mamičku jednej z našich žiačok, ktorá nám ďakovala za zrealizovanie exkurzie: "Viem, že účelom exkurzie bolo najmä posilnenie jazykových zručností a využitie anglického jazyka v praxi. Naša dcéra mala príležitosť komunikovať s miestnymi, a tak zlepšiť úroveň svojej angličtiny. Prišla obohatená o nové zážitky, informácie a skúsenosti. Exkurzia tak bola príležitosťou spoznať významné miesta, ale aj zdieľať spoločne čas a spoznať sa viac s kamarátkami v inom, ako školskom prostredí. A byť aj zodpovedná. Za seba, aj iných."

    Tieto milé slová dokonale vystihujú to, o čo sme sa snažili, keď sme plánovali túto úžasnú exkurziu. Preto sme šťastní, že môžeme skonštatovať: "Cieľ bol splnený na 100%."

     

    Ing. Janka Liptáková

    Mgr. Katarína Hlaváčiková

  • Atletické Olympijské hry v Nižnej Slanej

    V pondelok 19.6.2023 sa na Základnej škole v Nižnej Slanej uskutočnil VI. ročník Olympijských atletických hier, ktorého sa zúčastnili žiaci ZŠ s MŠ Nižná Slaná, ZŠ Vlachovo, ZŠ Gemerská Poloma, ZŠ Eugena Ruffinyho Dobšiná,  Reedukačné centrum Mlynky, Spojená škola Dobšiná a Centrum pre deti a rodiny v Dobšinej. Hry otvoril pán učiteľ Mgr. Ivan Zahoránsky. Po sľube súťažiacich a rozhodcov sa žiaci našej školy  do jednotlivých disciplín zapojili s veľkou chuťou si zašportovať  a s odhodlaním zvíťaziť.

    Kvôli nepriazni počasia, sa hry realizovali v priestoroch školy s náhradným programom  – v telocvični a na chodbách si žiaci zmerali svoje sily v skoku z miesta, v behu po schodoch, v hode plnou loptou a v prekážkovom behu.

    Družstvo chlapcov  I. stupňa sa v silnej konkurencii umiestnilo na 3. mieste v zložení: Michal Valentko, Filip Breuer a Ondrej Ferko

    Družstvo dievčat  I. stupňa v zložení: Alexandra Ondrejčíková, Tamara Hudáková a Klaudia Gvizdová vybojovali krásne 1. miesto.   

    Družstvo chlapcov  II. stupňa tvorili Dominik Filiczký (9.A), Samuel Gunár (9.B) a Ladislav Červenák (7.C) a umiestnili sa na 1. mieste.

    Družstvo dievčat v zložení - Jaroslava Kotlárová (7.C), Dominika Kotlárová (7.C) a Marcela Kotlárová (8.B) sa umiestnilo na 1. mieste.

    Všetkým  víťazom a zúčastneným  žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho športovania. Organizátorom ďakujeme za perfektne strávené predpoludnie, pripravené na vysokej úrovni a tešíme sa na ďalší ročník.     

    Mgr. Veronika Hamráková, Mgr. Zuzana Lefflerová, Mgr. Branislav Šmelko

  • Ázijská kuchyňa na geografii

    Aj takýmto zážitkom sa učíme. Žiaci 6.A triedy na hodine geografia ochutnali mnoho ázijských dobrôt. Každé jedlo sme priradili k danej ázijskej krajine a štát sme vyhľadali na mape. Ochutnali sme turecký kebab, čínske ryžové rezance, kung pao, vietnamské Nem, kuskus, bulgur, pikantnú japonskú polievku, arabský chlieb, bataty, riasy, mago, liči, marakuju, granátové jablko, durian, wasabi, ruské sardinky, ryžový džús, kórejské sladkosti, cejlónsky čaj, kórejský kurací krk a mnoho ďalších jedál. Dokonca sme sa naučili jesť s paličkami. Všetci sme si výborne pochutnali. Áziu sme zopakovali nebíčkom v papuľke.

    PaedDr. Katarína Sadlowska

  • Absolvovali sme plavecký kurz v AquaCity Poprad

    Keďže plávanie patrí medzi športové činnosti, ktoré významne ovplyvňujú vývin detí, ani sekundu sme nerozmýšľali pri rozhodovaní, či plavecký kurz zorganizovať aj tento rok. Plávanie je jeden z najzdravších a najpríjemnejších športov. Všestranne rozvíja základné funkcie ľudského organizmu,  zvyšuje pohybovú zdatnosť, disciplinovanosť, samostatnosť a upevňuje hygienické návyky. Minulý týždeň žiaci Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej absolvovali základný a rozširujúci plavecký kurz v AquaCity v Poprade. Pod odborným vedením pedagógov malí plavci počiatočný strach z vody rýchlo prekonali a zvládli elementárne plavecké prvky ako ponáranie sa, splývanie, dýchanie do vody či obraty a skoky do vody.  Pokročilí plavci sa zlepšovali vo svojej plaveckej technike, v skokoch do vody a osvojili si ďalšie plavecké štýly. Plavecký výcvik organizujeme pravidelne, čím vytvárame pozitívny vzťah detí k jednotlivým druhom športu a zároveň ich vedieme k zdravému  životnému štýlu. Všetci žiaci boli veľmi disciplinovaní a kurz zvládli na výbornú, za čo im patrí veľká pochvala. Už teraz sa tešíme na ďalší rok!

    Mgr. Veronika Hamráková

  • Naše dievčatá absolvovali workshop Micro:bit

    Dňa 20. mája 2024 sa na našej základnej škole konala prvá časť inšpiratívneho workshopu pre dievčatá zo 6.A a 7.A triedy, zameraného na základy práce s Microbitmi. Workshop organizovalo občianske združenie Aj Ty v IT, ktoré sa zameriava na podporu dievčat v oblasti informačných technológií. Počas tohto úvodu sa dievčatá zoznámili s programovateľným mikropočítačom a naučili sa jeho základné funkcie. Pracovali so zvukmi, písali slová, mená, čísla a rôzne znaky. V záverečnej časti si s nadšením zahrali hru "kameň, papier, nožnice", čo im umožnilo hravou formou aplikovať získané znalosti.

    Druhá časť workshopu, ktorá sa uskutočnila 28. mája 2024, bola zameraná na pokročilé využitie Microbitov. Dievčatá sa ponorili do sveta rôznych komponentov a prepojení, pričom experimentovali s diódami a LED svetlami. Tieto svetlá menili farby, svietili rôznymi odtieňmi a každý LED bit mohol mať inú farbu, čo vytváralo fascinujúce vizuálne efekty.

    Oba workshopy boli preplnené tvorivosťou a nadšením. Dievčatá mali možnosť rozvíjať svoje technické a programovacie schopnosti v priateľskom a podporujúcom prostredí, pričom získali cenné skúsenosti a prebudili v sebe záujem o technológie. Organizácia Aj Ty v IT svojou prítomnosťou a odborným vedením poskytla najmladším žiačkam jedinečnú príležitosť vstúpiť do sveta informačných technológií.

    Ing. Alena Tokarčíková

  • MEDZINÁRODNÉ SEMIFINÁLE ČOKOLÁDOVEJ TRETRY V OSTRAVE

    V rámci 63. ročníka Zlatej tretry vyvrcholila v Ostrave aj populárna Čokoládová tretra pre atletické nádeje vo veku 6 až 11 rokov. Ambasádorom celej Čokoládovej tretry je olympijský víťaz, majster sveta a svetový rekordér v hode oštepom Jan Železný, ktorý tradične odovzdával aj ceny pre víťazov.

    Čokoládová tretra 2024 sa na Slovensku rozbehla tromi základnými/štvrťfinálovými kolami, z ktorých osem najlepších v každej disciplíne postúpilo do celoslovenského finále v Košiciach. Z neho sa 10 najlepších detí v každej disciplíne (dovedna 80) kvalifikovalo do pondelkového medzinárodného semifinále 27. mája v Ostrave, kde súťažili v konkurencii rovesníkov z Česka a Poľska.

    Našu školu reprezentovala v medzinárodnom semifinále v Ostrave žiačka I.C triedy Veronika Kašparová, v kategórii behu na 100 m dievčatá. Bežala v 1. rozbehu, v 1.dráhe  a v silnej medzinárodnej konkurencii 40- tich malých atlétiek  sa umiestnila na krásnom 13. mieste z časom 18:06, ktorý bol opäť zlepšený oproti slovenskému finále.

    Veronikin výkon si môžete pozrieť tu:

    Veronika Kašparová na medzinárodnom semifinále Čokoládovej tretry v Ostrave

    Okrem získaných cenných  skúseností si Veronika domov priniesla aj množstvo zážitkov. Zaujímavé a inšpiratívne pre Veroniku boli taktiež stretnutia s vrcholovými slovenskými ale aj európskymi atlétmi - Zaynab Dosso - šprintérka, či Leonardo Fabbri - vrhač guľou.

    Sme radi, že naša škola motivuje deti športovať a snívať, našej žiačke prajeme ešte veľa ďalších úspechov a nielen v športe.

    Mgr. Zuzana Lefflerová

  • 19. športové hry mládeže partnerských miest

    Aj tento rok sa žiaci Základnej školy Eugena Ruffínyho zúčastnili v poradí už 19. ročníka športových hier mládeže partnerských miest spojených s maliarskym plenérom. Športové hry sa konali v českom meste Šternberk, po trojročnej prestávke, ktorá bola spôsobená covidovou epidémiou. Hier sa okrem nás a Šternberku zúčastnili aj  žiaci z mesta Kobiór z Poľska a z mesta Sajószentpéter z Maďarska.

    Žiaci si zmerali svoje sily v rôznych športových disciplínach, nadviazali nové kamarátstva a v neposlednom rade spoznali aj iné kultúry a krásy mesta Šternberk.

    V prvý deň pretekov žiaci súťažili v lezení na umelú lezeckú stenu a v pingpongu. V druhý súťažný deň sa konalo slávnostné otvorenie a oficiálne privítanie reprezentantov a pre žiakov už boli pripravené preteky v ľahkej atletike. Žiaci si zmerali svoje sily s rovesníkmi v behu na 60 m, v hode kriketovou loptičkou, v skoku do diaľky a vo vytrvalostných behoch na 800m a 1500m. V poobedných hodinách sa chlapci presunuli na futbalový štadión, kde ich čakali futbalové zápasy a dievčatá na miestnu základnú školu na turnaj vo volejbale. Vďaka výbornému počasiu sa volejbalový turnaj konal na vonkajších volejbalových ihriskách pod holým nebom, čo bol pre všetkých zúčastnených veľký zážitok.

    Vo večerných hodinách sa konalo slávnostné vyhodnotenie pretekov,  ocenenie súťažiacich a pozvanie na jubilejný 20. ročník  športových hier, ktoré sa uskutočnia v Poľskom meste Kobiór. Celý večer spríjemňoval veľmi pestrý program, výstava fotografií zo súťaží z predchádzajúcich rokov a obrazy žiakov.

    V posledný deň stretnutia sa konali plavecké preteky. Žiaci si súťažne zaplávali 25m voľným štýlom, 25m prsia a vyskúšali si aj plaveckú štafetu.

    Takéto sú naše výsledky:

    1. miesto – pingpong – Daniel Valentko (7.A), Ján Gono (8.A)

    3. miesto – beh na 60m – Samuel Gunár (9.B)

    3. miesto – volejbal

    3. miesto – futbal

    4. miesto – beh na 800m – Sofia Lászlóová (7.A)

    4. miesto – skok do diaľky – Dominik Filiczký (9.A)

    4. miesto – beh na 60m – Dominik Filiczký (9.A)

    Naša škola obsadila celkovo tretie miesto. V každej disciplíne pretekalo 12 športovcov, traja z každého mesta.

    K stretnutiu partnerských miest už neodmysliteľne patrí aj výtvarný plenér. Každú krajinu v ňom zastupovali traja účastníci a za mesto Dobšiná to tentokrát boli žiačky, ktoré sa umelecky vzdelávajú v Základnej umeleckej škole Dobšiná, Emma Brdiarová, Katarína Krivanská a Nina Tokarčíková. Účastníci plenéru zobrazovali ľubovoľnou výtvarnou technikou historické centrum mesta. Na ich prácach sa objavili detaily i celky pompézneho mariánskeho kostola, či Štátny hrad Šternberk. Diela mladých autoriek spolu s prácami privezenými zo Slovenska boli vo večer slávnostného vyhodnotenia Športových hier partnerských miest vystavené a ocenené v miestnom kultúrnom dome.

    Všetkým zúčastneným ďakujeme za skvelú reprezentáciu, blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a prajeme ešte kopu športových a umeleckých úspechov.

     

    Mgr. Veronika Hamráková, Mgr. Jaroslav Hutník, Mgr. Branislav Šmelko,

    Mgr.art. Anna Hutníková, Vladimír Lenkey

  • Otvára sa e-shop našej školy!

    Máme skvelú správu! E-shop našej školy práve otvára svoje virtuálne dvere, ale pozor – len na obmedzenú dobu! Nezmeškajte jedinečnú príležitosť kúpiť si štýlové a trendy oblečenie z našej novej školskej kolekcie. Buďte medzi prvými, ktorí si vyberú svoj obľúbený kúsok!

    Vstup do e-shopu tu:

    ZŠ Eugena Ruffinyho - Dobšiná - Schools United (kraloveskoly.cz)

  • Čokoládová tretra 2024

    Základom všetkých športov je beh. Na území Českej republiky sa takmer nepretržite od roku 1961 koná  prestížny medzinárodný atletický míting IAAF World Challenge Zlatá tretra Ostrava. Od jeho začiatku je jeho súčasťou projekt Čokoládová tretra, ktorá je v mnohých ohľadoch výnimočná, je  zameraná na deti 1. stupňa ZŠ  (od 6 do 11 rokov) aj mimo štruktúry atletických oddielov. Čokoládovej tretry sa zúčastňujú deti aj z Česka a Poľska.

    Dve prváčky našej školy, Veronika Kašparová  a Simona Vikartovská,  sa zúčastnili  štvrťfinále  Čokoládovej tretry v Košiciach, ktoré sa uskutočnilo 14. mája.  Naše žiačky  bojovali v silnej konkurencii detí z Košického kraja, nechali za sebou viaceré atlétky športových klubov. Veronika Kašparová  sa  z viac ako 70 atlétiek v kategórii  behu na 100 m umiestnila  na úžasnom 2. mieste s časom 18:55 a nominovala sa  na celoslovenské kolo.  Celoslovenské kolo sa uskutočnilo 20. mája 2024 opäť v Košiciach na atletickom štadióne FK Slávia TUKE, zúčastnilo sa ho 190  najrýchlejších bežcov do 11 rokov zo Slovenska, odhodlaných zmerať si svoje sily.  Naša žiačka Veronika  postúpila  z 5. miesta z časom 18:08 na medzinárodné semifinále Čokoládovej tretry 2024  v Ostrave.

    Čokotretra je projekt, ktorý motivuje deti športovať a snívať, preto všetci zúčastnení boli odmenení čokoládovou medailou,  získali cenné skúsenosti, stretli ambasádorky projektu  Danku a Janku Velďákové - bývalé Slovenské atlétky a dnes trénerky. V Košickom finále mohli pozorovať tréning nášho úspešného športovca a reprezentanta – bežca Jána Volka .

    Našim žiačkam prajeme ešte veľa ďalších športových úspechov - každý sen sa môže stať raz skutočnosťou, stačí len malý krôčik.

    Mgr. Zuzana Lefflerová

  • Inovatívne hodiny INFORMATIKY

    Informatika na základnej škole je kľúčovým prvkom moderného vzdelávania, ktoré pripravuje žiakov na život. Žiaci získavajú základné digitálne zručnosti, rozvíja sa ich logické a kritické myslenie a pripravuje ich na budúce výzvy, kariérne príležitosti.

    Na prvom stupni základnej školy sa informatika zameriava na základné práce s počítačom, klávesnicou a základné softvérové programy prostredníctvom hier a interaktívnych cvičení. Tieto zručnosti im umožňujú pohybovať sa digitálnom prostredí a rozvíjať základnú technickú gramotnosť. Okrem toho sa u žiakov rozvíja algoritmické myslenie prostredníctvom interaktívnych aktivít, čo podporuje ich schopnosť riešiť problémy a logicky myslieť. Žiaci sa oboznámili pomocou jednoduchých pracovných listov, čo je súčasťou počítača, rovnako na čo slúžia a prečo sú dôležité. Po získaní poznatkov o zariadeniach, žiaci vytvorili krásne papierové Notebooky.

    So žiakmi sme uskutočnili aktivity, ktoré integrovali praktické zručnosti s kreatívnymi a digitálnymi nástrojmi. Začali sme s programom TuxPaint, pokračovali sme s programom Skicár a nakoniec s návštevou a tvorbou na webovej stránke www.omalovanky.sk (vyfarbi si svoj svet). Po získaní nových zručností, venovali sme sa tvorbe robotov, kedy žiaci najprv kreslili robotov na papier, kde uvádzali aj vlastnosti robotov, potom ich tvorili z recyklovaného materiálu a na záver tvorili robotov v programe, s ktorými sa už stretli (Skicár, TuxPaint).

    Žiaci sú veľmi kreatívni a tak sme tvorili aj pixelové obrázky, ktoré tvorili podľa predlôh, ktoré im poskytla učiteľka. Obrázky boli rozdelené podľa náročnosti (najjednoduchšie, zložitejšie a náročné). Prvé aktivity boli kreslené na štvorčekovaný papier, následne tvorba v Exceli, kde im učiteľka pripravila prostredie, v ktorom mohli aktívne pracovať. Následne pracovali na webovej stránke www.pixilart.com.

    Na druhom stupni základnej školy informatika ponúka žiakom širšie poznávanie s programovaním, prácu s dátami a používanie pokročilejších softvérových nástrojov. Jedným z hlavných prvkov nášho vzdelávacieho programu, ktorému sa žiaci venujú, je tvorba plagátov v programe Word, čo umožňuje žiakom naučiť sa pracovať s textom, obrázkami a grafickými prvkami pre prezentáciu myšlienok a informácií. Ďalej sme sa venovali práci v programe Excel, kde žiaci získali vedomosti v organizovaní dát, vytvoreniu tabuliek, ich formátovaniu a spracovaniu informácií na danú tému. S PowerPointom sa potom žiaci učili prezentovať svoje spracované dáta. Okrem uvedeného si žiaci vyskúšali prácu s online nástrojom Canva (www.canva.com), čo im prinieslo nové možnosti v oblasti tvorby grafiky a prezentácií. Tento nástroj im umožňuje rozvíjať ich kreativitu a zručnosti v oblasti dizajnu, čo je veľmi užitočné nielen pre školské projekty, ale aj pre budúce využitie v rôznych oblastiach.

    Pracujú taktiež s Edupage, čo je platforma, prostredníctvom ktorej posielajú zadania, komunikujú s učiteľmi a sledujú svoje študijné výsledky. Edupage im poskytuje efektívny spôsob, ako sa organizovať a sledovať svoje školské povinnosti, čo prispieva k ich samostatnosti a zodpovednosti. Žiaci navštevujú stránku školy, kde sledujú aktuálne informácie a novinky. Tento návyk im pomáha byť v obraze o dianí v škole, zúčastňovať sa školských akcií a byť informovaní o dôležitých oznámeniach. Navštevovanie školskej stránky podporuje ich zapojenie do školského života a prispieva k lepšej komunikácii medzi školou a žiakmi.

    Súčasťou vzdelávania bol zrealizovaný malý prieskum zameraný na ich schopnosti v programe Word. Cieľom bolo zistenie, aké funkcie programu ovládajú a čo nové sa môžu naučiť. Na prieskum bol využitý interaktívny nástroj Menti, kde žiaci okamžite odpovedali na otázku „Čo viem robiť v programe Word?“ a zdieľali svoj názor. Naše aktivity sme zosúladili s aktuálnymi udalosťami a medzinárodnými dňami, ako napr. Vianoce, Deň Zeme, Deň lesov, Deň vody, Deň tulipánov, Medzinárodný deň matiek a iné. Týmto sme žiakom poskytli vzdelávanie, ale aj vedomosti o aktuálnych spoločenských a environmentálnych témach.

    Žiakom sú tiež zadávané úlohy, ktoré sú prepojené s témami z iných predmetov. Tento prístup podporuje ich schopnosť interpretovať poznatky z rôznych oblasti a aplikovať ich v širšom kontexte (napr. 6. ročník – hľadanie poznatkov na konkrétny štát Afriky a vytvorenie vlastného informačného listu s úpravou textu, vloženie obrázku a iné). 

    Čo žiakov čaká?

    Pre žiačky 6.A a 7.A je pripravený workshop v rámci organizácie „Aj ty v IT“ s témou „Micro bity – základy“, čo je skvelou príležitosťou pre rozvoj ich zručností v oblasti informačných technológií. Workshop sa zameriava na princípy a základy práce s mikropočítačmi, čo je dôležitá a moderná oblasť v rámci IT. Počas workshopu sa žiačky naučia základné koncepty mikropočítačov, vrátane ich funkcií, komponentov a možnosti využitia. Budú mať možnosť pracovať s reálnymi mikropočítačovými doskami a realizovať jednoduché experimenty a projekty. To im pomôže lepšie porozumieť princípom programovania, elektroniky a automatizácie.

     

    Ing. Alena Tokarčíková

  • Zbierka MODRÝ GOMBÍK

    V utorok 14. mája sa na našej škole uskutoční verejná zbierka Modrý gombík, ktorú má pod záštitou organizácia Unicef. Zbierka je zameraná na pomoc deťom, ktoré trpia hladom a podvýživou v krajinách skúšaných vojnou alebou prírodnými katastrofami. V utorok budú naši žiaci zbierať finančnú podporu deťom, ktorá rozhodne o ich ďalšom živote.

    Ďakujeme za podporu. Ukážme, že máme srdce a vieme sa spojiť pre dobrú vec!

  • RUFFINYHO NOC

    Noc, keď spíme sladko v našej postieľke doma, je úplne iná, ako tá, ktorá nesie meno známeho človeka – Ing. Eugena Ruffinyho. Zmyslom noci bolo pripraviť žiakom taký program, aby sa cítili ako v iskrivej kráse podzemného kráľovstva. Zažili niečo čarovné, vzrušujúce, tajomné a hravé, jednoducho strávili noc, na ktorú tak skoro nezabudnú. Tento školský rok sme sa rozhodli my učitelia spolu s našimi žiakmi tráviť Ruffinyho noc v škole.

    Program otvárala p. učiteľka Marína Krivanská, p.učiteľka Soňa Plutová, Tatiana Tomková - pracovníčka DMS v Rožňave, Zlatica Bachňáková - predsedníčka MO MS Dobšiná. Nasledoval pietny akt položenia venca k pamätníku. Vystúpil aj SPEVÁCKY SÚBOR DOBŠINKY s  krásnymi piesňami.

    V priestoroch spoločenskej miestnosti sme privítali vzácneho hosťa - Michala Smetanku. Je multiinštrumentalista, výrobca ľudových hudobných nástrojov, hudobník a pedagóg. Zameriava sa na výrobu pôvodných ľudových hudobných nástrojov z karpatského regiónu, na ktorých hráva od roku 1996. Predviedol nám hudobné nástroje. V jeho interpretačnom repertoári dominovali pôvodné piesne zo Spiša a Šariša, najmä tie, ktoré sa viažu k pastierskej kultúre. Tento program mal veľký úspech, ocenili ho žiaci i učitelia a samotní speváci zo spevokolu. Všetci  mali  veľkú radosť a zábavu.

    Všetkých žiakov sme rozdelili do zmiešaných skupín, v ktorých súťažili a získavali potrebné indície pre svoje družstvo. V prvej časti programu sme sa naučili niečo o „Veľkom jaskyniarovi“, cez povesť, v ktorej sme zisťovali dôležité informácie zo života Ing. Eugena Ruffinyho. S pani učiteľkou Ivetou Hroncovou  tvorili  „lapbook“ - povesť o vzniku Dobšinskej ľadovej jaskyne.

    Ďalšie súťaže boli tímové - v priestoroch telocvične, ktoré pripravila pani učiteľka Zuzana Lefflerová. Každá skupinka mala súťažiť v rôznych disciplínach.

    Všetci sme sa tešili na nočnú hru, ktorá by nemala v takúto noc chýbať, a tak nám pani vychovávateľky - Slávka Horváthová a Zuzka Hudáková urobili ligotavú atmosféru a žiaci museli hľadať ukryté indície a poklad. Najlepšia skupina získala sladkú odmenu.

    Menšie deti si priniesli aj svojich rozprávkových kamarátov plyšáčikov, ktorí ich odprevádzali do spacákovej postieľky. Niektorí žiaci si zabezpečili nafukovačky, aby sa im v noci spalo rozprávkovo. Niektorí potom ešte spievali, niektorí tancovali, ale spať sa išlo až nad ránom.

    K zdarnému priebehu tohto podujatia prispeli aj naši starší spolužiaci, ktorí nám pripravili sladké prekvapenie v podobe chutnej tortičky. Za všetko, čo sme prežili počas noci, patrí veľké ĎAKUJEME všetkým žiakom, pani učiteľkám a pani vychovávateľkám.

    Mgr. Marína Krivanská a Mgr. Soňa Plutová

strana:

Právne informácie

Kontakt

Meno školy: Základná škola Eugena Ruffinyho
Email školy: zs@zsdobsina.sk
Telefón: +421 58 7941 342
Adresa školy: Zimná 190/144
049 25 Dobšiná
Slovakia
Fax: +421 58 7941 152
IČO: 35543752
DIČ: 2021644328

Mapa

Fotogaléria

Napíšte nám

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom štúdia na našej škole, napíšte nám správu prostredníctvom tohto formulára. Na vaše otázky radi odpovieme.
Meno*:
Priezvisko*:
Váš e-mail*:
Vaše otázky, pripomienky*:
Opíšte prosím text z obrázka*:
komunikujem so serverom, počkajte, prosím
* takto označené polia sú povinné