Voda je pre nás tak samozrejmá a bežná, že jej prítomnosť zväčša vôbec nevnímane. Neuvedomujeme si jej jedinečnosť a nenahraditeľnosť. Aj preto bol 22. marec vyhlásený za Svetový deň vody. Keďže tohto roku tento významý deň pripadol na sobotu, tak v piatok popoludní naša škola “žila“ vodou. Žiaci v školskom klube sa naučili nielen pár zaujímavostí o vode, ale prostredníctvom hravých aktivít sa s ňou naozaj skamarátili.
Štefánia Nohavičková
Vo štvrtok, 13. marca 2025, sa žiačky z 3.A a 3.D ponorili do sveta programovania a zažili svoje prvé blokové vyučovanie v obľúbenom programe Scratch! Naše šikovné dievčatá sa naučili pracovať v prostredí, kde rozpohybovali postavičky, nastavili im smer pomocou šípok, nechali ich skákať podľa pohybu myšky a dokonca tancovať náhodne po obrazovke! Každá žiačka si tiež vytvorila vlastné prihlasovacie meno a spoločne sme si prešli, ako sa správne prihlásiť a odhlásiť, aby bolo všetko bezpečné a pripravené na ďalšiu zábavu. Bol to deň plný objavovania, smiechu a tvorivosti – a my sa už tešíme, čo všetko ešte naše malé programátorky dokážu!
Ing. Alena Tokarčíková
Vážení rodičia,
dovoľte mi, aby som Vás informoval, že naša škola bola zaradená do vzorky škôl medzinárodnej štúdie PISA 2025. Na testovaní PISA sa zúčastnia žiaci našej školy, ktorí spĺňajú kritériá účasti stanovené OECD, ktoré je od roku 2000 realizátorom tohto merania. Testovanie sa v našej škole uskutoční 08. a 09. apríla 2025 od 08:00 do 12:00 v rámci riadneho vyučovania.
PISA je rozsiahly medzinárodný výskum, ktorý sa realizuje v približne 90 krajinách celého sveta, vrátane Slovenska. Cieľom tohto merania je zistiť, či vzdelávací systém krajiny v požadovanej miere rozvíja praktické zručnosti žiakov v oblasti čitateľskej, prírodovednej a matematickej gramotnosti a v oblasti učenia sa v digitálnom svete. Cieľovou skupinou sú žiaci vo veku, v ktorom vo väčšine zúčastnených krajín ukončujú povinnú školskú dochádzku a majú aspoň teoretickú možnosť vstúpiť na trh práce. Skúma tiež, do akej miery vplýva na úroveň zručností žiakov prostredie, v ktorom sa vzdelávajú. Na základe výsledkov žiakov bude po ich spracovaní možné identifikovať problematické oblasti vzdelávacieho systému ako celku a pracovať s týmito informáciami pri plánovaní budúcich stratégií vzdelávania, čo je primárnym dôvodom, pre ktorý sa meranie PISA v zapojených krajinách realizuje.
Prioritným záujmom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR) je zabezpečiť, aby v rámci školského systému ukončovali povinnú školskú dochádzku vzdelaní a rozhľadení mladí ľudia, ktorí budú prínosom pre celú spoločnosť. Zisťovanie výsledkov vzdelávania je však, najmä vzhľadom k jeho komplexnému charakteru, veľmi náročné, no pre ďalšie smerovanie systému vzdelávania ho MŠVVaM SR považuje za kľúčové. Z toho dôvodu je účasť škôl na monitorovaní kvality vzdelávania v súlade s §154, čl. 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinná.
Keďže cieľom tohto medzinárodného prieskumu je získať výhradne informácie o tom, či vzdelávací systém ako celok plní svoje úlohy v súlade s prioritami MŠVVaM SR, uisťujeme Vás, že údaje získané od žiakov prostredníctvom kognitívnych testov a kontextových dotazníkov sa budú spracúvať anonymne tak, aby vo výslednej databáze nebolo za žiadnych okolností možné identifikovať jednotlivých žiakov, ani školy, ktoré sa na testovaní zúčastnili. Výsledky žiakov v štúdii PISA preto nebudú mať ani žiaden vplyv na školské hodnotenie zúčastnených žiakov.
Viac informácií týkajúcich sa merania PISA nájdete v letáku: https://www2.nucem.sk/dl/5987/letak%20MSPISA2025_ok.pdf alebo na webovom sídle NIVaM: https://www2.nucem.sk/sk/merania/medzinarodne-merania/pisa/cyklus.
Mgr. Jaroslav Hutník, riaditeľ školy
Jedna z najkrajších etáp v živote dieťaťa je nástup do školy. Dňa 5.3. a 6.3.2025 zavítali do našej školy predškoláci z materskej školy s ich pani učiteľkami. Prezreli si školu, triedy aj oddychové zóny. V triede ich privítali prváci s pani učiteľkou, ktorí sa na kamarátov tešili. Privítali ich pesničkou „My sme smelí prváci“. Prváci sa pochválili, čo sa naučili z abecedy, prečítali im krátku ukážku z rozprávky, zarecitovali básničky, ktoré vedia na čísla od 1 do 10, ukázali zošity, ako sa naučili správne písať, ukázali, ako má prvák správne sedieť a hlásiť sa.
S predškolákmi sa podelili aj o školské lavice, aby si mohli vyskúšať, aký je to pocit byť ozajstným školákom. Predškoláci si prezreli šlabikáre i písanky. Vyskúšali si písanie na tabuľu, zarecitovali básne. Spoznávali číslice a preskúšali si svoje matematické predstavy. Svoju zručnosť a vedomosti ukázali predškoláci aj pri vypracovaní pracovného listu „Zošit budúceho školáka“. Prváci boli hrdí, že mohli kamarátom pomáhať pri riešení úloh. Vzájomná spolupráca dopadla úspešne.
Predškoláci svoju prvú hodinu v škole zvládli veľmi dobre. Ukázali, že sú už veľkí a učenie v prvej triede hravo zvládnu. Pani učiteľka ich za usilovnosť odmenila pamätným listom a sladkou odmenou. Bola to ich prvá vyučovacia hodina strávená v škole. Prváci zasa dostali od predškolákov vyrobené záložky do knihy a cukríky, za čo im poďakovali.
Veríme, že sa im v našej škole páčilo a už sa do nej veľmi tešia. Keď nastúpia v septembri do 1. triedy, prajeme im veľa radosti z učenia, pekných zážitkov a dobrých kamarátov.
Mgr. Iveta Hroncová, Ing. Petra Paveleková, Mgr. Viera Bubenčíková
Dňa 6. marca 2025 sa žiaci 1. stupňa zúčastnili recitačnej súťaže KELLNEROVA POLOMA. Bol to 26. ročník, ktorý organizovala Základná škola Gemerská Poloma v spolupráci s obcou a Miestnym odborom Matice slovenskej.
Súťaže sa zúčastnili žiaci: Jerguš Kaprál 1.A, Nela Gecelovská 1.A, Juraj Novotný 2.C, Zara Mihóková 2.C, Simona Vikartovská 2.C, Lukáš Gunár 2.C, Juraj Lenkey 4.A a Jakub Krupár 4.A. V druhej kategórii súťažili: žiaci 1. až 3. ročníka a v tretej kategórii žiaci 4. ročníka. Všetci žiaci veľmi pekne reprezentovali našu školu. Cenu poroty získal Jakub Krupár zo 4.A triedy za poéziu. Ocenený bol diplomom a knihou. Žiaci svojou interpretáciou hlbšie spoznali literárne hodnoty, prehĺbili si literárne poznanie, vypestovali si vzťah k slovu ako kultúrnej a umeleckej hodnote. Všetci žiaci dostali za účasť pamätný list, zápisník a pero. Pamätný list a knižnú cenu dostala aj naša škola za aktívnu účasť v súťaži v prednese poézie a prózy.
Všetkým žiakom ďakujem za reprezentáciu našej školy.
Mgr. Iveta Hroncová
Fašiangy sa spájajú s karnevalmi, a tak sme si to v ŠKD poriadne vychutnali. Pre toto obdobie sú charakteristické masky, kostýmy a rôzne známe piesne, ktoré pridávajú do osláv atmosféru zábavy a veselosti. Deti sa vtedy menia na svojich vysnívaných hrdinov. Fašiangové aktivity sú medzi deťmi obľúbené a preto si každé oddelenie ŠKD pripravilo krátke fašiangové predstavenie.
S deťmi sme navštívili bábkové divadlo „Normenov svet“ - príbeh o láske, odovzdanosti, strate, či smútku, ktorý dokazuje, že v živote nie sú dôležité len ľudské vzťahy, ale vzťah medzi človekom a zvieraťom. Normen je obyčajný pes, ktorý žije v lese. Má svojich zvieracích kamarátov, zajačicu Bubinu a vlka Trafa. Dej sa odohráva vo svete snov, kam sa dostáva každé malé dieťa. Chlapec Luky túži mať naozajstného kamaráta, ktorý jeho zvláštnej fantázii a snom rozumie. Jedného dňa sa cíti osamelo a rozhodne sa zahrať na čistinke pred lesom. Nebadane naňho zaútočí vlk Trafo. Na pomoc mu príde niekto, koho by tam vôbec nečakal. Nebude to človek, ale pes Normen.
Deti z Nižnej Slanej nám ukázali, aké super je skákanie na švihadle a že pohyb môže byť spojený so zábavou. Vytrhli nás zo stereotypu a predviedli nám originálnu švihadlovú show.
Zábave zdar!
Kolektív ŠKD
Učenie môže byť zábavné a my sme si to v piatok 28.02.2025 vyskúšali na vlastnej koži. V rámci karnevalového vyučovania sme si pripravili aktivity na každý vyučovací predmet tak, aby sme spojili vzdelávanie s radosťou a zábavou. Žiaci riešili veselé úlohy s karnevalovou tematikou, precvičili si čítanie, počítanie aj logické myslenie. Balóny lietali vzduchom pri rôznych pohybových hrách, ktoré rozvíjali spoluprácu a sústredenie. Žiaci si vytvorili vlastné masky, zapojili sa do hádaniek a zábavných úloh, ktoré im priniesli nielen nové vedomosti, ale aj veľa smiechu.
Metodické združenie 1. až 4. ročníka
Oznamujeme žiakom a ich zákonným zástupcom, že na stránke školy v časti "Smernice, interné predpisy a dokumenty" bol zverejnený Dodatok č. 1 k školskému poriadku: Štandardy dodržiavania zákazu segregácie v súlade s usmernením MŠVVaM SR.
Bližšie informácie: Štandardy dodržiavania zákazu segregácie
Na tému „Deň bezpečného internetu“ sme sa v našej škole zapojili do súťaže, kde sme spojili predmety informatiku, slovenský jazyk a výtvarnú výchovu. Žiaci sa najprv oboznámili s rôznymi hrozbami, ktoré sa môžu vyskytnúť na internete, a so zásadami bezpečného správania sa online. V rámci aktivity sa zoznámili s Cézarovou šifrou, ktorú využili na šifrovanie a dešifrovanie viet, ako napríklad „Heslo musí byť pevné ako hrad“, čím si nielen precvičili logické myslenie, ale aj osvojili dôležité zásady bezpečnosti. Následne žiaci vytvorili vlastné heslá a overili ich silu pomocou nástroja www.icity.sk na tabletových zariadeniach. Tento praktický prístup im ukázal, ako dôležité je vytvárať silné a bezpečné heslá, ktoré chránia osobné údaje na internete. Po tejto interaktívnej časti sa žiaci pustili do tvorby výtvarných diel na tému bezpečnosti na internete. Každý žiak mal možnosť vyjadriť svoje predstavy o ochrane osobných údajov a bezpečnom správaní sa online prostredníctvom kresby. Pri tvorbe využili aj získané znalosti, skúsenosti a to, čo ich obklopuje každý deň v škole, doma a vo voľnom čase.
Ing. Alena Tokarčíková, Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Andrea Brondošová
Riaditeľ Základnej školy Eugena Ruffinyho oznamuje rodičom a žiakom, že dňa 19. marca 2025 (streda) sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ T9 2025. Žiaci budú testovaní z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.
Podrobnejšie informácie nájdete po kliknutí na odkaz:
Základné informácie k celoslovenskému testovaniu žiakov 9. ročníka základných škôl
V súvislosti s testovaním riaditeľ školy z organizačných dôvodov udeľuje žiakom druhého stupňa riaditeľské voľno dňa 19.03.2025.
Za pravého zimného slnečného počasia sa uskutočnili 6. februára 2025 v lyžiarskom stredisku Ski Mlynky Gugel okresné preteky v zjazdovom lyžovaní pre žiakov základných a stredných škôl O cenu snehuliaka. Organizátorom bol Olympijský klub Gemer a každoročne za časomieru sú zodpovední pedagógovia našej školy, pod vedením pána riaditeľa Mgr. Jaroslava Hutníka. Pretekov sa zúčastnilo celkovo viac ako 60 lyžiarov. Boli to žiaci základných škôl regiónu. Pretekári boli rozdelení do štyroch skupín podľa vekových kategórií, mali pripravený obrovský slalom s pätnástimi bránkami, ktorý absolvovali v dvoch kolách. Víťazom sa stal pretekár, ktorý dosiahol v súčte najlepší celkový čas. Mnohí pretekári predviedli technicky veľmi pekné jazdy. Víťazi jednotlivých kategórií boli v závere podujatia odmenení snehuliakom.
Z našej školy sa pretokov zúčastnili dve žiačky, ktoré nás úspešne reprezentovali. V kategórii 5., 6. a 7. ročník sa Karolína Kolláriková (VII.A) umiestnila na 2. mieste a Zuzana Lefflerová (VII.A) na 3. mieste.
Všetkým zúčastneným blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho športovania.
Pedagógovia TŠV ZŠ Dobšiná
Každoročne sa v mnohých základných školách organizuje lyžiarsky výcvik, ktorý poskytuje žiakom možnosť naučiť sa lyžovať alebo zdokonaliť svoje lyžiarske zručnosti. Tento kurz nie je len o športe, ale aj o rozvíjaní samostatnosti, budovaní kolektívu a užívaní si zimnej prírody. Po minuloročnej prestávke, ktorú sme si museli urobiť pre mimoriadne teplé počasie, sme tento rok nezaháľali a posledný januárový týždeň sme na našej škole venovali práve lyžiarskemu výcviku žiakov 2. stupňa. Výcvik prebiehal v Lyžiarskom stredisku Július Vyšná Slaná, kde nám opäť pripravili skvelé podmienky.
Pýtate sa prečo je lyžiarsky výcvik dôležitý? Lebo prináša mnoho výhod, medzi ktoré patrí napríklad:
Lyžiarsky výcvik trval 5 pracovných dní, s dennou dochádzkou. Podmienky boli vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilých lyžiarov. Žiaci mali zabezpečenú celodennú stravu a v prípade potreby aj požičovňu lyží.
Program obsahoval základnú rozcvičku a rozohriatie pred lyžovaním, rozdelenie žiakov do skupín podľa úvodného hodnotenia zručností, teoretické inštruktáže o bezpečnosti na svahu a praktické lekcie s kvalifikovanými učiteľmi telesnej a športovej výchovy. Veľký dôraz sme kládli na vhodnú výbavu. Každý žiak mal mať lyže, lyžiarky a palice, prilbu a lyžiarske okuliare, teplé a nepremokavé oblečenie, rukavice, čiapku a termoprádlo.
Lyžiarsky výcvik je nielen o učení sa lyžovať, ale aj o zážitkoch, ktoré si deti odnesú na celý život. Pobyt a pohyb v prírode, priateľské súťaže a nadobudnutie nových spomienok robia z kurzu udalosť, ktorú si žiaci dlho pamätajú. Lyžovanie môžeme označiť za aktivitu, ktorá je investíciou do zdravia, pohybu a skvelých spomienok nie len pre deti.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné chvíle.
Pre viac fotografií kliknite na odkaz:
Lyžiarsky výcvik pre 2. stupeň cez objektív Štefana Majerčáka
Kolektív učiteľov telesnej a športovej výchovy
„Bola to naozaj zábava, a to je dôležité.“
Ole Einar Björndalen
Presne jeden rok do najväčšieho zimného športového sviatku Zimných olympijských hier Miláno/Cortina d’Ampezzo 2026 sa na Štrbskom Plese uskutočnila historicky 1. Zimná žiacka olympiáda pre základné a stredné školy pod patronátom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, v spolupráci so Zväzom slovenského lyžovania.
Tohto veľmi pekného podujatia sa dňa 5.2.2025 zúčastnili aj naše dve žiačky VII. ročníka Karolína Kolláriková a Zuzana Lefflerová.
Súčasťou podujatia bol oficiálny otvárací ceremoniál, kde nechýbal sľub športovcov a trénerov. Samozrejmosťou bolo zapálenie olympíjskeho ohňa. Pochodeň priniesli najmladší lyžiari zo svahu a zapaľovali ho zjazdár Martin Bendík, bývalá bežkyňa na lyžiach Alžbeta Havrančíková a štátny tajomník Ministerstva školstva. Podujatie bolo otvorené pre všetkých žiakov základných a stredných škôl bez ohľadu na to, či sú registrovaní alebo neregistrovaní lyžiari a snowboardisti. Viac ako 400 súťažiacich si zmeralo sily v šiestich olympijských disciplínach, ktoré preverili ich techniku, rýchlosť, vytrvalosť a zručnosť v ovládaní lyžiarskeho športového náradia.
Naše žiačky súťažili v disciplíne obrovský slalom, v kategórii mladšie žiačky. Prebehla jedna súťažná jazda, ktorej samozrejme predchádzala obhliadka trate. Umiestnili sa na 14. a 15. mieste, kde ale musíme podotknúť, že súťažili v silnej konkurencii žiačok z celého Slovenska.
Okrem súťaženia mali možnosť stretnúť aj množstvo zaujímavých trénerov, či pretekárov a nadviazať nové priateľstvá. Jedným z nich bol aj autor trate obrovského slalomu Matej Gemza, ktorý je asistentom trénera Petry Vlhovej, a taktiež Karola Kráľa, ktorý je dlhoročným trénerom zjazdového lyžovania a komentátorom zjazdového lyžovania v RTVS.
Veríme, že toto podujatie si udrží tradíciu a naplní svoju myšlienku, objavovať a podporovať nové športové talenty, ktoré možno raz budú reprezentovať Slovensko na medzinárodnej úrovni, a tiež prehĺbi športovú kultúru medzi mládežou. Našim žiačkam prajeme ešte veľa ďalšej chuti do športovania.
Mgr. Jaroslav Hutník a Mgr. Zuzana Lefflerová
Vážení rodičia, milí žiaci,
vzhľadom na mieru výskytu akútnych respiračných ochorení v okrese Rožňava a na vysokú absenciu žiakov v našej škole by sme Vám na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave chceli oznámiť, že od štvrtka 06.02.2025 do pondelka 10.02.2025 prerušujeme vyučovanie v Základnej škole Eugena Ruffinyho, Zimná 190/144, 049 25 Dobšiná. Vyučovací proces bude obnovený v utorok 11.02.2025.
Milé dievčatá,
chcem Vás pozvať k účasti na súťaži Scratch Match 2025, do ktorej sa môžete zapojiť. Ak máte záujem, prosím, prihláste sa u pani učiteľky Ing. Aleny Tokarčíkovej. Pre tie, ktoré sa rozhodnú prihlásiť, budeme organizovať aj hodiny, kde sa podrobne oboznámime so základmi programovania v Scratch, a zároveň získate všetky potrebné informácie, ako bude súťaž prebiehať.
Teším sa na vašu účasť!
„Nie je to o tom, či spadneš na zem, ale o tom, či sa dokážeš postaviť."
Vince Lombardi
Lyžovanie je výborná pohybová aktivita, ktorá učí žiakov prekonávať výzvy, strach a môže deti naučiť zvládať stres a úzkosť. Deti si zlepšujú sebavedomie a sebadôveru, pretože sa učia novým zručnostiam a ich zdokonaľovanie im prináša pocit úspechu a hrdosti. Lyžovanie na čerstvom vzduchu je aktivita, ktorú každoročne podporuje aj naša základná škola. V dňoch 22.1. - 24.1.2025 žiaci druhého a štvrtého ročníka ZŠ Eugena Ruffinyho absolvovali úvodný lyžiarsky kurz pre 1. stupeň. Výcvik prebiehal v stredisku Rekreačné stredisko Július vo Vyšnej Slanej, pod vedením skúsených pedagógov našej školy. Žiaci boli rozdelení do troch skupín, podľa úrovne zvládnutia základných lyžiarskych zručností. Lyžiari, ktorí boli zaradení do prvej skupiny ovládali základné samoobslužné činnosti, jazdu v obojstrannom prívrate a jazdu na veľkom vleku. Zdokonalili a zlepšili svoju techniku a rozšírili ju o ďalšie činnosti. Žiaci druhej a tretej skupiny sa zoznámili s lyžiarskym výstrojom, so základnými lyžiarskymi zručnosťami a s pravidlami, ktoré musí každý správny lyžiar poznať a dodržiavať. V posledný deň sme zotrvali v plnom počte a žiaci predviedli, čo sa za tak krátky čas naučili. Okrem lyžovania a aktívneho pohybu, sa učili aj sociálnym zručnostiam - vzájomnej pomoci, spolupráci a podpore. Určite im zostanú spoločné zážitky a pevné priateľstvá. Všetci absolventi výcviku získali účastnícky list a sladkú odmenu - horúcu čokoládu so šľahačkou. Veríme, že si svoj lyžiarsky kurz užili a s rovnakým nadšením sa zúčastnia aj ďalších kurzov.
Mgr. Zuzana Lefflerová, Mgr. Veronika Hamráková, Mgr. Branislav Šmelko
Projekt Objavovanie sveta microbitov, ktorý vedie Ing. Alena Tokarčíková, je inovatívny vzdelávací projekt zameraný na integráciu moderných technológií do vyučovania informatiky. Cieľom projektu je rozvíjať digitálne zručnosti žiakov, podporiť ich kreativitu, tímovú spoluprácu a logické myslenie prostredníctvom programovania v Scratchi a práce s microbitmi. Tento projekt sme realizovali vďaka získaniu dotácie z grantu Výnimočné školy 2024/2025, ktorý poskytuje Nadácia ZSE. Z celkovo 352 podaných žiadostí bolo podporených 77 projektov, medzi ktoré sa dostal aj náš. Získané finančné prostriedky nám umožnili zakúpiť sady na programovanie microbitov, ktoré žiaci využívajú pri vytváraní vlastných projektov. Tieto praktické workshopy im umožnia rozvíjať svoje technické schopnosti a zapojiť sa do rôznych súťaží, kde si môžu overiť svoje schopnosti v oblasti programovania. Projekt sa realizuje v úzkej spolupráci s ďalšími učiteľmi a školským podporným tímom, čím sa zabezpečuje inkluzívne a podporujúce vzdelávacie prostredie. Cieľom je prispieť k zvyšovaniu kvality vzdelávania na škole a inšpirovať aj ďalších učiteľov, aby zavádzali podobné inovatívne prístupy, ktoré podporujú rozvoj technických a digitálnych zručností žiakov.
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |