Aj tento rok sa naša škola zapája do tejto krásnej zbierky. Žiaci môžu priniesť balíček do školy do 29.11.2024.
V hlasnom rytme bubnov zaznie Slovenskom a Českom myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“, ktoré už po jedenástykrát upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenie potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
V mesiaci október sa žiaci našej školy zapojili do celoškolskej výtvarnej súťaže: Môj dedko, moja babka. Pri príležitosti mesiaca úcty k starším vyjadrili svoj pozitívny vzťah k seniorom – najmä svojim starým rodičom. Výtvarné práce zrealizovali na hodinách výtvarnej výchovy, niektorí v Školskom klube detí, alebo individuálne doma. Najúspešnejšie práce boli ocenené a vystavené v školskej jedálni. Víťazom odovzdal riaditeľ školy Mgr. Jaroslav Hutník diplom a sladkú odmenu, ktorú zakúpili rodičia.
Všetkým súťažiacim ďakujeme za krásne výtvarné diela a oceneným žiakom srdečne blahoželáme.
Mgr. Renáta Molčanová
Dňa 14. novembra sa naši žiaci zúčastnili speváckej súťaže rómskych piesní, ktorú organizovalo Centrum voľného času v Dobšinej. Napriek silnej konkurencii dokázali naši žiaci obhájiť svoje talenty a presvedčiť porotu. V kategórii do 12 rokov získal druhé miesto Andreas Packo z V.A a tretie miesto Oliver Gažík zo VI.C. V kategórii nad 12 rokov sa na prvom mieste umiestnil Leon Gono zo VI.C a v tretej kategórii duetá získali prvé miesto Július Rusnák a Leon Gono za prednes dvojhlasného spevu. Tešíme sa z úspechov našich žiakov a ďakujeme za pekné reprezentovanie našej školy.
Mgr. Boris Nezbeda
Žiaci Základnej školy Eugena Ruffinyho v Dobšinej sa zapojili do 15. ročníka česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá: Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
Cieľom česko-slovenského projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Do tohto zaujímavého projektu sme sa zapojili so žiakmi ZŠ v Dobšinej, aby sme nadviazali spoluprácu, kontakty s pridelenou Základnou školou s materskou školou v Dolnej Krupej. Tiež sme chceli tento projekt využiť na poznávanie histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov v Dolnej Krupej. Vieme, že človek by nemal zabudnúť na korene a kultúru našich predkov a toto poslanie chceme vštepiť aj našim žiakom.
Naši žiaci, počas krásnych jesenných popoludní, prišli do školskej knižnice našej základnej školy. Prečítali si svoju obľúbenú knihu o zvieratkách, ktorú našli na poličke vo svojej izbe, alebo si požičali knihu zo školskej knižnice: Farebný svet zvierat od autorky Anity Ganeri. Na základe prečítaného textu vytvorili záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
Zrazu sa miestnosť zmenila na zázračný ateliér. Malí čitatelia kreslili, lepili, maľovali, písali... A odrazu v rukách držali krásne tvorivé a originálne dielka – záložky. Svet zvierat zrazu ožil v podobe pekných záložiek. Prostredníctvom nich tak odovzdali odkaz svojim novým kamarátom.
Do balíčka pre našich nových kamarátov sme pribalili aj voňavé mydielka, ktoré žiaci vyrábali na krúžku a žiaci v družine upiekli voňavé medovníčky a s pani vychovávateľkami ich krásne vyzdobili. Taktiež sme pribalili informačný letáčik o Dobšinej, o objaviteľovi Dobšinskej ľadovej jaskyne, po ktorom je pomenovaná aj naša škola: Základná škola Eugena Ruffinyho v Dobšinej. Do balíka sme našim kamarátom napísali a pribalili aj list.
Balíček sme poslali kuriérom a čakali sme na spätnú väzbu. A veru aj prišla...
Žiaci a pani učiteľka sa nám poďakovali za záložky a milé prekvapenie. Aj nám kuriér doniesol balík. Čakali nás krásne záložky a milé darčeky – magnetky a perá. Vložili aj materiály, z ktorých sa naši žiaci dozvedeli o Dolnej Krupej. Našu knižnicu obohatili aj novou knihou – o Trnave.
Potešila nás spolupráca s pridelenou školou. Obohatilo nás priateľstvo so žiakmi školy v Dolnej Krupej. Vďaka tomuto projektu a jeho hlavnej myšlienke naši žiaci získali vedomosti o kráse a výnimočnosti ríše zvierat. Snažili sme sa žiakov presvedčiť o tom, že čítanie kníh vedie k bohatšiemu a šťastnejšiemu životu.
Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Soňa Plutová, Mgr. Jurina Šmelková
Žiaci našej školy sa zapojili do projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice s názvom Čítajme zo srdca a zachraňujme prírodu. Naším cieľom bolo upriamiť pozornosť na literárne dielo „Posledný medveď“. Prečítaná kniha bola veľkou inšpiráciou pre našich žiakov. V tomto diele je nádherne spracovaný príbeh priateľstva, ale zároveň dôkladne opísaný problém globálneho otepľovania a jeho dopad na našu planétu. Prostredníctvom tejto knihy a aktivít spojených s týmto podujatím, žiaci pochopili, aké vzácne je priateľstvo, že nie každý kamarát je priateľ, ale aj to, že aj oni môžu pomôcť prírode, tak ako hlavná hrdinka knihy. Do podujatia sa zapojili žiaci 4. a 6. ročníka. Niektoré aktivity sa realizovali v školskej knižnici a iné zase v spoločenskej miestnosti našej základnej školy. Pani učiteľka štvrtého ročníka prečítala časť z knihy. V tejto časti sa žiaci dozvedeli, ako sa hlavná hrdinka dostala na Medvedí ostrov, na ktorom už nežije ani jeden medveď, no ona predsa len niečo zvláštne videla, nejakú siluetu podobnú medveďovi, a tak sa rozhodla hľadať dôkazy: nejaké medvedie stopy, medvedie bobky. Po prečítaní tejto časti, žiaci dostali malé sladké rozptýlenie - v škatuľke s etiketou ,,MEDVEDIE BOBKY“ sme mali prichystané mandle v mliečnej čokoláde, s ktorými sme žiakov ponúkli a spríjemnili si podujatie humorným spôsobom.
Následne čítali vybrané úryvky z knihy žiaci. Zamerali sme sa na čítanie z porozumením – rozbor knihy. Dozvedeli sme sa, že kniha je oslavou lásky k prírode a nezabudnuteľným dobrodružstvom so srdcom veľkým ako medveď. Naši žiaci tiež majú srdce plné lásky. Každý z nich dostal srdiečko , vyrobené z modelovacej hmoty, ktoré si vymaľovali podľa vlastnej fantázie. Taktiež si vymaľovali zápalkovú škatuľku, do ktorej po uschnutí vložili svoje vymaľované srdiečko. To srdiečko v škatuľke bude u nich čakať na človeka, ktorého raz stretnú a bude ho niečo trápiť. Bude to dar pre toho človeka, aby zistil, že nie je vo svojom trápení sám. Ďalšou aktivitou bolo - KAMIENKY PRE ŠŤASTIE. Tak ako hlavná hrdinka nosila vo vrecku kamienok pre šťastie a zvládla všelijaké ťažkosti na svojej dobrodružnej ceste, tak si aj naši žiaci vyzdobili svoj kamienok pre šťastie. Budú ho nosiť pri sebe a keď im bude ťažko, spomenú si na hlavnú hrdinku.
Prečítaný dobrodružný príbeh si získal srdcia našich žiakov. Pochopili, že nikto nie je príliš malý alebo bezvýznamný na to, aby niečo zmenil. A tak sme aj my – učitelia, aj žiaci chceli urobiť niečo pre záchranu našej planéty. Pre niektorých ľudí sú veci odpadom - teda niečo nepotrebné, nechcené. Ale to, čo je pre iných odpad, sa naši žiaci snažili využiť pri výrobe hlavných hrdinov a prostredia, v ktorom sa dej prečítanej knihy odohráva. Stačili im pet fľaše, nepotrebný kartón, staré oblečenie, obaly z mlieka a iné. Zrazu sa naša knižnica zmenila na zázračný ateliér. Všetci usilovne kreslili, lepili, tvorili a odrazu im v rukách ožila najdôležitejšia postava April, ľadový medveď a čaro Arktídy. Žiaci z odpadového materiálu strihali rôzne geometrické tvary rôznej veľkosti a vytvorili nádherný plagát. Tento plagát dotvorili názvom podujatia. Každá skupina dostala vystrihnuté písmená, z ktorých mali poskladať slovo. Keď mali poskladané slová všetky skupiny, spoločne vytvorili názov nášho podujatia, ktoré následne prilepili na plagát. Tento plagát teraz skrášľuje interiér školy a výsledky ich práce si mohli ostatní žiaci z iných tried pozrieť na nástenke v priestoroch školy.
Ďalšou aktivitou nášho podujatia bola dramatizáciu diela. Každá skupinka si vybrala určitú časť diela, ktorú nám ostatným dramaticky stvárnili. Ostatní žiaci sa započúvali a slová: „No predstavte si, že by každý človek na našej planéte urobil aspoň jednu správnu vec. Ani to nie je dosť. Ale je to lepšie, ako nerobiť nič!“ im ostanú rezonovať v ušiach ešte veľmi dlho.
Celý príbeh, s ktorým sa žiaci zoznámili prostredníctvom knihy Posledný medveď sa odohráva na MEDVEĎOM OSTROVE. Tento ostrov v skutočnosti existuje. V závere knihy autorka uvádza čo je fikcia a čo skutočnosť. Taktiež uvádza webové stránky, prostredníctvom ktorých sa čitatelia môžu oboznámiť so skutočným Medvedím ostrovom, s organizáciami, ktoré existujú na Arktíde a zachraňujú ľadové medvede, prírodu v tomto prostredí. Na základe tejto skutočnosti, žiaci dostali tablety a prostredníctvom uvádzajúcich webových stránok sa oboznámili so skutočným svetom. Videli fotky Medvedieho ostrova, dozvedeli sa o znečistenej našej planéte plastmi, ako plasty vplývajú na život živočíchov aj ako ohrozuje planétu globálne otepľovanie. Táto aktivita v nich zanechala hlboký dojem.
Na podujatí Čítajme zo srdca a zachraňujme prírodu sme využili veľa medzipredmetových vzťahov:
Prírodoveda – žiaci sa v knihe dočítali o POLÁRNOM SLNKU, ktoré nastalo v období, keď bola April na ostrove, čo súvisí s obehom Zeme okolo Slnka. Premenlivosť počasia.
Vlastiveda – používanie kompasu, mapy.
Matematika – vypočítavanie vzdialenosti medzi dvoma bodmi.
Výtvarná výchova, etická výchova, ekológia.
Podujatie Čítajme zo srdca a zachraňujme prírodu prinieslo žiakom základnej školy hodnotný literárny zážitok a dobrodružstvo. Prečítané úryvky, hlavní hrdinovia a prostredie „ožili“ na vytvorenom plagáte. Dúfame, že toto podujatie bude motivovať žiakov k uvedomeniu si potreby ochraňovať našu planétu. Veríme, že spoločným úsilím prispejeme k formovaniu budúcnosti nejedného žiaka prostredníctvom tohto podujatia v školskej knižnici.
Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Soňa Plutová, Mgr. Jurina Šmelková
Naši milí prváci sú už oficiálne žiakmi našej školy. Každoročnou pasovačkou prekročili brány cechu ŠKĎáckeho a tak im spoločne prajeme, nech rastú v múdrosti, nech sú v škole spokojní, nech nájdu nových kamarátov. Prajeme im kopec radosti z objavovania a krásne strávené dni plné zážitkov na našej škole.
Kolektív ŠKD
Každý rok je Halloween pre našich žiakov príležitosťou na obohatenie hodín angličtiny niečím výnimočným. Okrem toho, že sa žiaci učia jazyk, majú možnosť sa bližšie oboznámiť s kultúrou anglicky hovoriacich krajín. Tento sviatok spája tvorivosť, spoluprácu a zábavu, čo vytvára ideálne podmienky na učenie sa hravou formou. V rámci halloweenskych aktivít sme si tento rok pripravili pre žiakov rôzne súťaže, ktoré ich nielen motivujú, ale taktiež im poskytujú možnosť zdokonaliť sa v jazykových zručnostiach. Žiaci si zábavnou formou zopakovali vedomosti o tomto sviatku formou kvízových otázok, nakreslili si svoju strašidelnú halloweensku tekvicu, ktorú museli po anglicky opísať, hádzali tekvicami do nádoby a v závere hodiny si každý žiak opísal svoj halloweenský kostým, pričom si znovu zopakovali slovnú zásobu na tému oblečenie, vzory, farby a tvary. Za každú aktivitu ich čakala sladká odmena a malé darčeky. Dúfame, že sa žiakom hodina páčila a o rok si to znova s radosťou zopakujú.
Mgr. Edita Fajdeková
Ešte pár rokov dozadu v našich končinách Halloween v podstate neexistoval, dnes sa s obľubou oslavuje už aj na Slovensku. Na našej škole sme si ho tiež obľúbili a tak ako po minulé roky, aj tento rok, posledný deň pred prázdninami žiaci prišli v kreatívnych kostýmoch, od strašidelných duchov po obľúbené rozprávkové postavy. Atmosféra bola plná zábavy, keď sme sa učili rôzne predmety hravou formou. Učitelia pripravili tematické aktivity, ktoré spájali Halloween s vyučovaním – napríklad matematické úlohy so strašidlami, či tekvicami, čítanie príbehov. Vyučovanie sme zakončili promenádou masiek spojenou s tancom a spevom.
Kolektív PZ
Medzinárodný deň jabĺk je vyhlásený na 21. október. Žiaci 1. – 4. ročníkov sa v tento tematický deň venovali rôznym jabĺčkovým aktivitám. Žiaci 1.B sa vybrali po „ceste za jabĺčkom“. V rannom kruhu sme sa zamýšľali nad prínosom jabĺk, kde mali žiaci možnosť vyjadriť sa, či ich záhrady zdobia jablone a aký úžitok z nich má ich rodina. Počas tematického dňa sme prepojili predmety slovenský jazyk a literatúra, matematika, človek a príroda, človek a svet práce, výtvarná výchova, hudobná výchova a taktiež sme rozvíjali finančnú gramotnosť.
Prezentácia s názvom „Cesta za jabĺčkom“ namotivovala žiakov a bez väčších problémov vypracovali pracovné listy, kde hľadali správne slabiky v jabĺčkových slovách, pomohli jabĺčku nájsť správnu cestu z bludiska a písali prvé písmená. Na tabuli žiaci priraďovali správny počet červíkov, prstov a bodiek k jabloniam. Výsledky hodnotili ich spolužiaci. Ďalšia cesta viedla do cvičnej kuchyne, kde sme si spoločne uvarili chutný jablkový kompót, ktorý sme ochutili piškótami a banánmi. Čas do uvarenia sme využili na pozorovanie zmeny skupenstva vody z kvapalného na plynné. Žiaci mali možnosť pozorovať i topenie ľadu a rozpúšťanie rôznych látok vo vode.
Naša cesta za jabĺčkom viedla priamo do školského sadu, kde si žiaci zvolili najkrajšiu jabloň a mali možnosť ohmatať tejto výherkyni kmeň, konáre, opadané listy či samotné plody. Zo školského sadu sme sa vybrali do troch obchodov, v ktorých museli jednotlivé skupinky žiakov nájsť rôzne odrody jabĺk a nadiktovať ich cenu pani učiteľke. Po príchode do školy sme si ceny jabĺk porovnali na tabuli a zistili sme, v ktorom obchode sú jablká najdrahšie. Žiaci sa hneď vyjadrili, že pôjdu nakupovať do najlacnejšieho obchodu a ušetria tak peniaze. Na základe zisteného sme diskutovali o drahých potravinách a nedostatku peňazí v rodinách.
Záver tematického dňa tvorilo odtláčanie jabĺk a maľovanie na papierové zaváraniny. Popri tvorení sa žiaci naučili pieseň „Na jabloni dáždik zvoní“. V školskom klube žiaci pokračovali v ceste za jabĺčkom, kde vypracovávali pracovné listy, kreslili červené jabĺčka a upevňovali si poznatky z predpoludnia.
Tak ako v naučenej piesni „Na jabloni dáždik zvoní“, zvonec zazvonil i na koniec tematického dňa, z ktorého si žiaci odniesli veľa poznatkov, zážitkov, zručností a skúseností.
Ing. Petra Paveleková
Možno viete, možno nie, že 10.10.2024 sme si pripomenuli DEŇ DUŠEVNÉHO ZDRAVIA. V našej škole vieme, aké dôležité je vedieť postarať sa o seba nie iba po telesnej stránke, ale aj po tej emocionálnej a duševnej. Malé rady a tipy sme si, pri tejto príležitosti, pripravili aj pre svojich spolužiakov. Žiaci 5.B sa podujali navštíviť triedy svojich spolužiakov a porozprávať im, ako sa starať o seba a svoje vnútro. Na úvod žiakom porozprávali o duševnom zdraví a o tom, ako sa pozitívne naladiť a pomôcť aj iným mať pekný deň prostredníctvom „trhacích komplimentov“. Spoločne si tiež pripomenuli, prečo máme dôvod na radosť a za čo/koho sme vďační. Ak by sme sa však dostali do krízovej situácie a nevedeli ako ďalej, netreba sa vzdávať, ale vyhľadať pomoc. Aby sme vedeli, kde pomoc hľadať, rozdali piataci každému kartičku duševnej prvej pomoci, kde nájdu čísla na linky pomoci v rôznych ťažkých životných situáciách. Na záver si žiaci aj vyučujúci mali možnosť vybrať z čarovnej krabice malé posolstvo, ktoré ich snáď aspoň trošku motivovalo k pozitívnemu naladeniu.
Ako súčasť aktivít sme sa rozhodli vyhlásiť aj tvorivú výzvu: „Ako vyzerá šťastie?!?“ Svoju predstavu šťastia deti môžu namaľovať, vymodelovať, odfotiť, opísať slovami... akokoľvek zhmotniť do diela. Odovzdať ich je potrebné do začiatku novembra školskej psychologičke. Z doručených predstáv šťastia urobíme malú školskú tematickú vernisáž.
Veríme, že sa nám podarilo tému duševného zdravia dostať do povedomia našich spolužiakov a dať im pár tipov ako sa o neho starať. Všetkým Vám všetko dobré a pevné duševné zdravie praje 5.B a pani učiteľky Spiššáková a Polgáriová.
Začiatok októbra na Základnej škole v Dobšinej už tradične patril testovaniu našich najmenších. Učitelia telesnej výchovy preverili žiakov prvého a tretieho ročníka v každej oblasti pohybových zručností. Cieľom tohto testovania, ktoré prebieha na celom Slovensku je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň nasmerovať deti na športy, kde môžu svoje vrodené predpoklady uplatniť. Žiakov sme otestovali v takýchto činnostiach: predklon, opakovaná zostava s tyčou, kotúľanie 3 lôpt, skok do diaľky z miesta, ľah-sed, výdrž v zhybe, člnkový beh 4x10m a vytrvalostný člnkový beh – tzv. beep test.
Mgr. Veronika Hamráková
Dňa 07.10.2024 sa uskutočnil V. ročník Behu ulicami obce Nižná Slaná, ktorý sa už pravidelne koná na počesť maratónca Terryho Foxa. Pripomíname si tak hrdinstvo tohto mladého Kanaďana, ktorý sa aj napriek svojmu ťažkému osudu rozhodol pomôcť ľuďom, ktorých zasiahol podobný osud a to zabehnutím maratónu cez celú Kanadu, aby tak vyzbieral peniaze na výskum rakoviny. Tohto veľmi pekne zorganizovaného behu sa zúčastnili žiaci zo škôl ZŠ Dobšiná, Spojená škola Dobšiná, ZŠ s MŠ Vlachovo, ZŠ Slavošovce, ZŠ Gemerská Poloma, Reedukačné centrum Mlynky a ZŠ s MŠ Nižná Slaná. Všetci žiaci si počas krásneho jesenného dňa zašportovali a získali cenné skúsenosti.
Konkurencia bola veľká, ale naši žiaci nesklamali:
Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa chuti do ďalšieho športovania.
Mgr. Veronika Hamráková, Mgr. Zuzana Lefflerová, Mgr. Branislav Šmelko
V mesiaci október nám jeseň ponúka dary úrody – chutné ovocie a zeleninu. V rámci nového školského vzdelávacieho programu žiakov v našej škole a kurikulárnej reformy sme si so žiakmi 1.A triedy pripravili tematický deň po názvom: Kráľovstvo zdravia – OVOCIE A ZELENINA. Žiaci si priniesli desiatu bez sladkostí, obohatenú zeleninou a ovocím. Začali sme ranným kruhom. Otázka rannej komunity bola: „Ako sa staráš o svoje zdravie?“ Počas tohto dňa sme prepojili predmety slovenský jazyk a literatúra, matematika, človek a svet práce a výtvarná výchova.
Prezreli sme si prezentáciu – Kráľovstvo zdravia. Vysvetlili sme si, že zelenina a ovocie je dôležitou súčasťou zdravého jedálnička, nakoľko obsahujú široký výber vitamínov, minerálov, vlákniny, z ktorých máme úžitok.
V pracovných listoch žiaci hľadali správnu cestu do kráľovstva zdravia, dopĺňali písmená, ktoré počujú na začiatku slova v jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny. V matematických úlohách určovali a vyfarbovali daný počet ovocia a zeleniny, v písaní si precvičili tvary písmen. Svoju prácu v pracovných listoch ohodnotili vyfarbením smajlíka a vyjadrili pocity pri riešení úloh. Skupinová práca bola zameraná na riešenie problémovej úlohy: „Ktoré jedlo škodí zúbkom a čo je správne jesť?“
Žiaci strihali obrázky, triedili a nalepovali do stĺpcov. Súčasťou dňa bola aj aktivita pri interaktívnej tabuli, na koberci a pri tabuli, kde žiaci triedili makety, obrazy ovocia a zeleniny. Nechýbala ani ochutnávka čerstvej zeleniny a ovocia, ktorá bola možno najzaujímavejšou časťou dňa.
Na záver sme vytvorili plagát s misami vystrihnutého, vyfarbeného ovocia a zeleniny. Cieľom tematického dňa bolo vyzdvihnúť význam zdravého stravovania už od útleho detstva, potreba pravidelného prísunu vitamínov vo forme ovocia a zeleniny, budovanie imunity u detí.
Mgr. Iveta Hroncová
Dňa 09.10.2024 sa uskutočnil workshop na tému Scratch pre žiačky 5. a 6. ročníka ZŠ Dobšiná. Cieľom workshopu bolo oboznámiť žiačky so základmi programovania prostredníctvom intuitívneho programu Scratch. Počas workshopu sa naučili vytvárať postavy (tzv. "sprites"), priraďovať im rôzne pohyby a skúmať možnosti animácií v interaktívnom prostredí. Zamerali sme sa na pochopenie základných princípov programovania a kreatívneho riešenia úloh. Žiačky prejavili veľký záujem a vynikajúco zvládli prvé kroky v programovaní.
Ing. Alena Tokarčíková
Dňa 03.10.2025 sa žiačky 7. a 8. ročníka zúčastnili pokračovania workshopu zameraného na prácu s Microbitmi, tentokrát so zameraním na senzory. Počas tejto aktivity si rozšírili svoje znalosti z oblasti programovania a naučili sa, ako využívať svetelné senzory v reálnych projektoch. Workshop bol interaktívny a praktický, takže žiačky mali možnosť experimentovať a vytvárať vlastné programy, ktoré reagovali na zmeny prostredia. Toto stretnutie im nielen priblížilo základy programovania, ale aj podporilo kreativitu a tímovú spoluprácu.
Ing. Alena Tokarčíková
Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi narábať v rôznych životných situáciách. Práve preto má rozvoj finančnej gramotnosti v dnešnej spoločnosti nezastupiteľné miesto. Finančná gramotnosť nemá stanovenú pevnú hranicu, podľa ktorej možno určiť, či je človek gramotný alebo nie. Vzdelávanie v tejto oblasti prebieha neustále a preto sa finančné vzdelávanie stáva dôležitou súčasťou vyučovania žiakov už na základnej škole.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa eura sa dňa 24.9.2024 v našej škole uskutočnili aktivity pre žiakov 1. aj 2. stupňa pod názvom Mladý milionár. Tento deň bol rozdelený do troch blokov, prvý venovaný finančnej gramotnosti, druhý čitateľskej gramotnosti a posledný predstavoval sladké prekvapenie. Žiakov 2. a 4. ročníka čakala zaujímavá prezentácia, ktorá ich zobrala na virtuálne nákupy a otestovala, či si vedia vypočítať výdavok. Dozvedeli sa o platobných kartách a o iných možnostiach, ako sa dá platiť. Následne si svoje vedomosti otestovali v pracovných listoch, plných zaujímavých úloh. Aby si žiaci vyskúšali aj skutočný nákup, pripravili sme si pre žiakov „peňaženku“ plnú peňazí, ktoré si najprv spočítali a následne sa vybrali na nákup školských pomôcok do nášho obchodu. Žiaci 6. a 7. ročníka sa popasovali s internetovým nakupovaním ingrediencií potrebných na pečenie medovníčkov. Nakupovaniu predchádzalo nájdenie receptu a spísanie si nákupného zoznamu. Následne sa mohli pustiť do nakupovania a súťažiť medzi sebou, komu sa podarí nakúpiť čo najšetrnejšie. Počas listovania v nákupných letákoch zistili, že niektoré reťazce ponúkajú ClubCard, ktoré im poskytnú lacnejšie nákupy. Navzájom si svoje nákupy odprezentovali a vyhlásili sme najlepšieho nakupujúceho.
V rámci bloku čitateľskej gramotnosti sme žiakom predstavili knihu MLADÝ MILIONÁR od svetoznámeho britského komika a autora detských kníh Davida Walliamsa. Žiaci sa zoznámili s príbehom dvanásťročného chlapca Joea Kroompla, z ktorého sa akoby zázrakom stal zo dňa na deň milionár. No napriek tomu, že Joe mal všetko, k šťastiu mu predsa len niečo chýbalo... Ozajstný priateľ, ktorého si veľmi želal. Prostredníctvom tohto príbehu si žiaci uvedomili hodnoty, ktoré sú v živote človeka dôležité. Po prečítaní úryvkov z knihy žiaci vyplnili pracovný list zameraný na čítanie s porozumením. Každý žiak si na svoju kartičku napísal, čo si praje k narodeninám a následne spoločne vytvorili ilustrácie ku knihe.
MOTTO, ktoré žiaci spoločne vytvorili: ,,Peniaze sú pre človeka dôležité, ale nie sú najdôležitejšie“.
Žiaci si preverili, čo všetko o eure vedia – ale aj nevedia. Zahrali sa na dizajnérov. Navrhli eurobankovku na medovníčky, ktoré im napiekli naše šikovné deviatačky, a tak za svoju prácu získali aj sladkú odmenu.
Mgr. M. Hutníková, Mgr. Z. Lefflerová, Mgr. M. Krivanská, Mgr. S. Plutová
Viete si predstaviť, že by ste sa len za pár minút ocitli medzi hviezdami, cestovali medzi planétami a spoznávali tajomstvá vzdialených galaxií? Návšteva planetária v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach našim žiakom tento zážitok priniesla.
Keď sme vstúpili do planetária, prvé, čo nás očarilo, bolo množstvo rôznych ďalekohľadov a rôznych historických nástrojov, ktoré ľudia v minulosti využívali na pozorovanie hviezd a na spoznávanie nočnej oblohy. Nemožno nespomenúť ani kupolu, na ktorej sa počas predstavenia premietala fascinujúca nočná obloha. Na rozdiel od bežného nočného pozorovania vás tu však neobmedzuje svetelný smog ani oblačnosť. Premietanie oblohy v planetáriu nám umožnilo vidieť tisíce hviezd, planét a ďalších vesmírnych telies, ktoré voľným okom na nočnej oblohe uvidíme len ťažko.
Súčasťou septembrového výletu bola aj účasť na podujatí Európska noc vedy v Optime. Žiaci mali možnosť sami si vyskúšať rôzne chemické a fyzikálne pokusy, ovládanie robotov či dozvedieť sa nové informácie z environmentálnych oblastí, zo sveta ekonómie, mohli sa dozvedieť ako funguje duševné vlastníctvo, otestovať svoju kožu na rôzne baktérie, spoznať mikroživot okolo nás či otestovať si svoje reflexy prostredníctvom mikročipov.
Mgr. Veronika Hamráková, Mgr. Mária Hutníková
Dnes, 03. októbra 2024, žiaci 1. stupňa počas vyučovania privítali hudobníka Viktora. Viktor Guľváš už viac ako 25 rokov koncertuje pre deti, ku ktorým má vďaka vyštudovanej profesii - učiteľ - veľmi blízko. Týždenne odohrá niekoľko koncertov po celom Slovensku i v Českej republike. Na koncertoch hrá len pôvodné skladby svojej vlastnej tvorby. Koncerty majú vzdelávací charakter. Účinkovanie pre deti ho teší a napĺňa, výsledkom čoho je obrovský ohlas, ktorý majú jeho koncerty po celom Slovensku a v Čechách.
Viktor Guľváš ako bývalý učiteľ vie, že výchovné koncerty sú nenásilným pomocníkom a neoddeliteľnou súčasťou pri výchove mladej generácie. Jeho koncerty majú nielen výchovný, ale aj zábavný charakter. Dokáže si získať pozornosť žiakov počas celého vystúpenia a aktívne s nimi pracovať.
Žiaci sa v programe stretli aj s piesňou s matematickou hádankou. V ďalšej piesni sa zapájali po ročníkoch a dozvedeli sa aj o obsahu učiva v daných ročníkoch. V ostatnej časti programu sa naučili jednoduché slovíčka v rôznych cudzích jazykoch alebo sa zabavili s pesničkou, kde sa hrdo prihlásili k mesiacu, v ktorom sa narodili. Program bol plný pesničiek s jednoduchými, veselými a ľahko zapamätateľnými textami a zároveň rytmickými a chytľavými melódiami. Nechýbali ani pesničky ako „Martina z Martina“, „Skrývačka“ a iné.
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |