Výchovno-vzdelávací proces na I. stupni ZŠ je silno ovplyvnený hravými činnosťami a zážitkovým učením, aby bol prechod z predškolskej výchovy čo najplynulejší. V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu podporujeme vyjadrovanie myšlienok a pocitov prostredníctvom slov, pohybov, obrazov či v piesňach. Nezastupiteľné miesto pri formovaní osobnosti má kniha a čítanie. Ak má dieťa v neskoršom veku správne porozumieť čítanému textu, musí sa ho najskôr naučiť dobre vnímať. Kvalitu vnímania determinuje nielen úroveň schopnosti rozlišovať grafické symboly, ale i celkové porozumenie významu textu a s tým spojené voľné zaobchádzanie s prečítaným textom. S pribúdajúcim vekom žiaka sa zrenie vnímania prejavuje zlepšujúcou sa schopnosťou zrakovo diferencovať, syntetizovať a analyzovať videné a počuté. V počiatkoch rozvoja čítania s porozumením sa o úrovni porozumenia textu učiteľ dozvedá ústnou formou komunikácie so žiakom, preto je dôležité rozvíjať okrem spôsobilosti učiť sa učiť sa aj sociálne komunikačné spôsobilosti.
Kompetencie žiaka podľa ISCED 1, ktorý prechádza na II. stupeň - sociálne a komunikačné spôsobilosti:
Hlavný cieľ:
Aby čitateľská gramotnosť bola ponímaná ako dôležitá súčasť rozvoja školy a aby sa postupne stala súčasťou rozvoja školy a aby sa postupne stala súčasťou kultúry školy.
Nástroje na splnenie cieľa:
a) zámerné aktivity – priamo vo vyučovacom procese
b) nezámerné aktivity – s mimoškolskou činnosťou
Čitateľská gramotnosť je komplexný súbor čitateľských zručností, ktorý vytvára predpoklady na rozvoj ostatných foriem gramotnosti a je ich základom – rozvíja schopnosť učiť sa učiť.
Schopnosť čítať a učiť sa prostredníctvom čítania je základnou akademickou zručnosťou, ktorá je dôležitá pre školskú úspešnosť vo všetkých oblastiach štúdia a na všetkých úrovniach vzdelávania. Nízka čitateľská gramotnosť žiakov znižuje efektívnosť ich učenia sa z dôvodu neporozumenia kľúčovým pojmom.
Naším úsilím je prostredníctvom zaujímavých textov a motivujúcich čitateľských aktivít naučiť žiakov používať efektívne čitateľské stratégie vedúce k výborným učebným výsledkom a k pozitívnym postojom k celoživotnému vzdelávaniu sa.
Čitateľská gramotnosť je komplexný súbor čitateľských zručností, ktorý vytvára predpoklady na rozvoj ostatných foriem gramotnosti a je ich základom – rozvíja schopnosť učiť sa učiť.
Čitateľské kompetencie zahŕňajú:
Čitateľské stratégie
V rozvoji čitateľských zručností a čitateľských stratégií sa budeme zameriavať na tri druhy vedomostí:
Učiť žiakov základným čitateľským zručnostiam:
Na splnenie cieľov rozvoja čitateľskej gramotnosti budeme používať moderné aktivizujúce metódy a formy práce s využitím vhodných demonštračných pomôcok a didaktickej techniky. Objaviteľským prístupom bude aj tvorba vlastného leporela alebo knihy, dramatizácia príbehov, hodiny hlasného čítania, hodiny tvorivého písania, kritické čítanie a kritické myslenie, hodiny literárnej výchovy odučené v mestskej knižnici.
Úrovne rozvoja čitateľskej gramotnosti
Na dosiahnutie úplného porozumenia písaných textov budeme využívať päť procesov gramotnosti:
AKTIVITY NA ROZVOJ ČITATEĽSKEJ GRAMOTNOSTI
Na dosiahnutie lepších výsledkov žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti sa uskutočňujú nasledovné aktivity:
1. Dostatok času na čítanie
Počas vyučovacích hodín vyčleniť čas na čítanie z dôvodu slabej slovnej zásoby žiakov, vyplývajúcej z nedostatku práce žiakov s knihou mimo vyučovania.
2. Reakcia na prečítané
Reprodukcia prečítaného, čítanie grafov, schém, slovné, prípadne výtvarné zobrazenie prečítanej ukážky, tvorivá dramatika a akčné hry, čo najlepšie káže mieru porozumenia prečítaného textu.
3. Školská knižnica
Zefektívniť prácu školskej knižnice, budovať školskú knižnicu ako čitateľské centrum najmä pre žiakov. Budovať školskú knižnicu vhodnú na realizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu a mimo vyučovacích aktivít.
4. Sútaže, prezentácie, projekty a čitateľské aktivity
Realizovať priebežne počas školského roka s cieľom motivovať žiakov k samostatnému čítaniu, zhromažďovaniu materiálov, práca s odbornou literatúrou a encyklopédiami, práce s IKT, internetom, osvojiť si formy a obsah projektov, techniky vytvorenia jednoduchého projektu, prezentácia a obhajoba, kolektívne posudzovanie prác, výstava prác, využitie poznatkov na jednotlivých predmetoch, v medzipredmetových vzťahoch a pre prax.
Na primárnom stupni vzdelávania má kľúčové postavenie slovenský jazyk a literatúra. Žiak 2. ročníka sa učí v prečítanom texte – vyhľadať informáciu, ktorá je v ňom uvedená explicitne alebo synonymným spôsobom a po prečítaní časti príbehu sformulovať svoju predstavu o pokračovaní textu. Technická stránka čítania zostáva i naďalej zachovaná, rozdiel je v tom, že žiak sa učí predložený text čítať s porozumením. Žiaci majú získať bázovú gramotnosť a rozvíjať základy funkčnej gramotnosti.
V ďalších ročníkoch má získať analytické a interpretačné zručnosti – zostaviť osnovu prečítaného textu, určiť hlavnú myšlienku prečítaného textu, prerozprávaťobsah prečítaného textu, vyjadriť svoje pocity a zážitky z prečítaného textu, vyhľadávať, identifikovať v literárnych textoch hlavné a vedľajšie postavy, literárne a jazykové prostriedky, vybrané pojmy a výrazy, hodnotiť postavy literárneho diela, určiť ich vzájomný vzťah, odlišovať prozaické a básnické texty, odlišovať umelecké a náučné texty.
Vyučovanie v predmete prírodoveda má žiakov viesť okrem iného k rozvoju schopnosti získavať informácie o prírode pozorovaním, skúmaním a hľadaním v rôznych informačných zdrojoch.
Výučba vlastivedy je zameraná na zážitkové poznávanie oblastí Slovenska. Pre žiakov je dôležité orientovať sa v mape, vedieť z nej čítať s porozumením a rozprávať o obrázkoch, fotografiách, porovnávať jednotlivé oblasti s krajom, v ktorom žiak žije, získavať zaujímavé informácie, triediť ich, využívať v kontextových situáciách.
Výtvarná výchova – kreslenie príbehov. Žiakov motivujeme napríklad tak, že nakreslia niekoľko obrázkov z kníh, ktoré už prečítali, dáme ich na viditeľné miesto a ostatní hádajú, z ktorých kníh sú ilustrácie.
Meno školy: | Základná škola Eugena Ruffinyho |
Email školy: | zs@zsdobsina.sk |
Telefón: | +421 58 7941 342 |
Adresa školy: | Zimná 190/144 049 25 Dobšiná Slovakia |
Fax: | +421 58 7941 152 |
IČO: | 35543752 |
DIČ: | 2021644328 |